ODRŮDY VÍNA

 

Odrůdy vína

Celkový počet odrůd révy je nevyčíslitelný. Jen Pierre Gallet jich ve svém encyklopedickém přehledu popisuje téměř deset tisíc.

Další stovky odrůd vznikají pokusným křížením. Od každého z významnějších druhů se navíc odvíjejí desítky různých klonů, jež jsou mnohdy na jiných místech považovány za samostatnou odrůdu.

Přitom stejné odrůdy dostávají v různých oblastech světa odlišná jména, která se různě kříží a spolu s dalšími stovkami místních pojmenování tak přispívají k dotvoření celkového chaosu.
Ani „Přehled odrůd“, ani „Seznam synonym“ si tedy neklade za cíl vyjmenovat všechny možné odrůdy nebo názvy. Záměrem autorů bylo přinést základní přehled o těch odrůdách, které lze z pohledu historie i současnosti vinařského světa považovat za významné, nebo se kterými se český zájemce o víno může nejspíše setkat.

Jména odrůd jsou většinou uvedena v české verzi názvu, s výjimkou jmen ve světě obecně zažitých v jiné verzi (např. Pinot Noir, Chasselas). V ostatních případech jsme dávali přednost „domácímu“ jménu té které odrůdy, případně francouzské transkripci.
Uvádíme jen moštové odrůdy, sloužící k výrobě vína – vynechány jsou jak odrůdy pro produkci stolních hroznů, tak i odrůdy podnožové a hybridní.

Jako zdrojová literatura posloužily především následující publikace :

Pierre Gallet - Dictionnaire Encyclopedique des Cépages
Ambrosi/Dettweiler-Münch a kol. - Farbatlas des Rebsorten
Jancis Robinson - Vines, Grapes & Wines
Pierre Viala, Victor Vermorel – Cépages
Gašpar Vanek a kol. – Vinič, odrody
Vilém Kraus a kol. – Réva a víno v Čechách a na Moravě

spolu s řadou dalších publikací a časopisů. Na zpracování těchto materiálů se podílela celá řada vinařských přátel, zvláštní uznání patří - bohužel již jen in memoriam - Stanislavu Seidlovi.

-

Souhrnný přehled základních charakteristik odrůd vinné révy


Abouriou
Původ: Polovina 19. století, jižní Francie
- Beaujolais, Gamay du Rhône, Gamay Saint-Laurent, Malbec Argente, Noir Hâtif, Plant de Nauge, Plant Précoce, Précoce Noir, Précoce Nauge (Francie), Early Burgundy (Austrálie, USA)
Oblast kultivace: Jih Francie 550 ha, Kalifornie 120 ha, celkově na ústupu.
Charakteristika: Vyznačuje se dobrým růstem a odolností proti padlí a plísni révové, silná slupka ji chrání proti plísní botrytis, má vysoké výnosy.
Víno: Bohatá, intenzivní červená barva, chuť někdy s vysokým obsahem tříslovin. Stolní víno, příjemné k okamžitému pití.
Gastronomie: uzeniny


Adakarasi - turecká odrůda, pěstovaná v Thrákii


Affenthaler (modrý)
Původ: Stará červená odrůda z Würtenberska, Německo. Druh před zánikem.
- Blauer Affenthaler, Säuerlicher Burgunder, Kleiner Trollinger
Oblast kultivace: Dolní a střední tok Neckaru, údolí toků Enz a Rems.
Charakteristika: Hrozny střední velikosti, prodloužené formy, černomodré barvy, sladkokyselé chuti, mají pozdní zrání.
Víno: Nevalné kvality, s vysokou aciditou a hrubou tříslovinou.
Gastronomie: Švábský Sauerbraten (hovězí na kyselo)


Afus Ali
Původ: Stolní odrůda ze středomoří a Balkánu. Dovezená do Evropy z Bejrútu v 1883.
- Actoni Maceron, Rosaki (Řecko), Afuz Ali, Bolgar, Konstantinopol (Bulharsko), Alepo, Karaburnu (země bývalého SSSR), Dattier de Bayrouth (Francie) Hazif Ali, Razaki (Turecko), Regina, Uva Donna (Itálie), Stamboleze (Albánie), Waltham Cross (Austrálie, Jižní Afrika.
Oblast kultivace: Nejvýznamnější stolní odrůda na světě, zaujímá 150.000 ha vinic v zemích jako Itálie, Bulharsko, Turecko, Španělsko, Maroko, Francie, Jižní Afrika, jižní Amerika a Austrálie.
Charakteristika: Velké a provzdušněné křupavé bobule, s příjemnou dužinou .


Agiorgitiko
- Nemea (Řecko)
Oblast kultivace: Prakticky pouze na řeckém Peloponésu.
Charakteristika: Rychle dozrávající odrůda s dobrými výnosy.
Víno: často využíváno k výrobě dezertních vín, jinak většinou trpí nízkou hladinou kyselin. Je přezdíváno "Herkulova krev".


Aglianico
Původ: Řekové přinesli tuto odrůdu do Kampánie na jihu Itálie.
- Uva Aglianica, Ellenico, Guanico, Guanica, Gagliano, Uva dei Cani.
Oblast kultivace: Na Středozemním pobřeží Itálie – Campagna, Apulie, Basilicate.
Charakteristika: Vysoce výnosná odrůda rychlého růstu, zralost v polovině října, je citlivá na plísně.
Víno: Suché, tanické, neutrální s živou aciditou, příjemné vůně. Intenzivní granátově-červená barva, dobré k archivování. Mladé je velmi drsné a živé.
Gastronomie: Ragú z králíka.


Airén
Původ: Stará španělská středověká lokální odrůda, mimo Španělsko praktiky neznámá. Přestože je to nejrozšířenější odrůda na světě, je zanedbávaná a ignorovaná odbornou literaturou.
- Lairen, Manchega, Valdepenera blanca (Španělsko)
Oblast kultivace: V jediném španělském regionu, la Mancha, kde je kultivovaná se pěstuje na 380.000 ha.
Charakteristika: Velké, prodloužené, středně husté hrozny. Středně veliké bobule, jemně epiptické, se silnou slupkou zelenožluté barvy, s jemně nakyslou chutí. Odrůda rychlého růstu, daří se jí v suchém a teplém klima.
Víno: Většinou jednoduché, světle-žlutého šatu, s vysokým obsahem alkoholu (13-14 °). Aroma příjemné, ale malá ovocnost a nízká acidita.
Gastronomie: Manchego – španělský ovčí sýr.

Albalonga
Původ: Kříženec Sylvánu a Rieslaneru vyšlechtěný na vinařském institutu univerzity ve Würzburgu profesorem Hansem Briederem v roce 1951.
Charakteristika: Husté hrozny střední velikosti, válcovitého tvaru. Malé kulaté, žluto-zelené bobule, šťavnaté a sladké chuti bez specifického odrůdového aroma. Odrůda citlivá na vápenec a velmi náročná na kvalitu zeminy. Citlivá na „botrytis cinerea“, poskytuje vynikající pozdní sběry s velkou zralostí hroznů. Víno: má elegantní ovocnost, s živou aciditou, nebo pro likérové "výběry". Nepříjemné z málo vyzrálých hroznů pod 80° Oechsle.
Gastronomie: Salát z exotického ovoce.


Aleatico
Původ: Pravděpodobný původ je Řecko. Existuje také domněnka o mutaci, odvozené od toskánského muškátu nebo od Muscat Blanc a Petit Grains
- Agliano, Allianico, Aleatico di Toscana, Leatico, Liatica, Livatica, Moscatello livatiche, Occhi di Pernice, Uva dei Gesuiti, (vše Itálie), Muscateller
Oblast kultivace: Hlavně v Toskánsku, kde o tom existují záznamy od 14. století, ale také v Laziu (Řím), Apulii a na ostrově Elba. Sporadicky také na Korsice, v Chile, v Austrálii (Novém jižním Walesu) a Kalifornii.
Charakteristika: Průměrně rychlý růst, pravidelná, střední výnosnost, zralost koncem září.
Víno: kvalitní, dezertní přírodně sladké, neobvykle temně rubínové barvy se silným aroma muškátu, někdy až příliš markantním. Pro tyto vlastnosti je zván "červeným Muškátem".
Gastronomie: Plesnivé sýry (Bleu de Bresse, Gorgonzola)


Alfrocheiro Preto
Původ: Stará portugalská odrůda, pravděpodobně vyšlechtěná v zemi.
- Tinta Bastardinha, Tinta Francesa de Viseu
Oblast kultivace: Jedině v Portugalsku, v regionu Dao
Charakteristika: Malý, až středně veliký, hustý hrozen. Středně velké bobule oválného tvaru, černo-modré barvy, lehce parfémované. Pevná slupka, bezbarvá, šťavnatá dužina. Odrůda málo citlivá na plísně.
Víno: Mladé je velmi tanické a málo harmonické. Stárnutím se rozvíjí aroma černého rybízu.
Gastronomie: Hovězí ragú dušené na víně.


Alibernet
Původ: Kříženec Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon, vyšlechtěný ve Vědecko-výzkumném ústavu pro vinohradnictví v Oděse v roce 1950
Oblast kultivace: V malé míře u nás a na Slovensku
Charakteristika: Poměrně bohatě rostoucí odrůda s velkými, tmavými hrozny. Bobule mají tmavou dužinu.
Víno: Sytá barva ( proto u nás používán do kupáží jako barvířka). Vzhledem k jeho vlast- nostem hrozí nedostatečná vyzrálost hroznů spojená s vysokou aciditou. Za příznivých klimatických okolností může dát zajímavé víno jižního typu.

Alicante Henri Bouschet
Původ: Vyšlechtil Henri Bouschet ve Francii v r.1855, křížením odrůd Petit Bouschet (barvířka), se španělskou odrůdou Garnacha Tinta.
- Alicante Bouschet (Alžírsko, Austrálie, Kypr, Španělsko, Francie, Itálie, Maroko, Portugalsko, Rumunsko, Tunisko, Uruguay), Alicante Tinto (Portugalsko), Alikante Buse (Chorvatsko, Slovinsko), Garnacha Tintorera, Tinto Valesco, Tintorera (Španělsko), Petit Bouschet (Alžírsko)
Oblast kultivace: V Alžírsku 72.000 ha do nezávislosti v roce 1962, Španělsko 15.830 ha, Francie 15.770 ha, Maroko, Kalifornie, Argentina, Jižní Afrika.
Charakteristika: Velké hrozny, kulaté bobule, pokryté silným závojem. Velmi barevná dužina. Odolná proti padlí.
Víno: Velmi intenzivní červeně, bohaté na alkohol, často používané ke scelování s méně barevnými víny.
Gastronomie: Uzeniny a sušené masné výrobky.


Aligoté
Původ: Pravděpodobně v Burgundsku.
- Blanc de Troyes, Troyen Blanc, Carcarone, Chaudenet Gras, Griset Blanc, Plant de Trois, Plant Gris, Vert Blanc, Gibaudot Blanc (Francie)
Oblast kultivace: Ještě v roce 1979 zaujímala v Burgundsku více plochy než Chardonnay, trvale však na na ústupu, dnes maximálně na 1.000 ha. V Bulharsku více jak dvakrát tolik, též se pěstuje v Rumunsku, Kalifornii, Chile a Švýcarsku. V Rusku slouží jako základ pro šumivá vína.
Charakteristika: Malé hrozný, řídké až polohusté, kulaté bobule s tenkou bledě-zelenou slupkou. Odolné proti padlí.
Víno: Bílé suché, kyselejší víno, určené k rychlé konzumaci. Z burgundských apelací dosahuje Aligoté nejvyšší kvality v Bouzeronu, poměrně zajímavé jsou výsledky z teplejších oblastí jihovýchodní Evropy.
Gastronomie: Populární jako aperitiv ve formě nápoje "Kir" (cca 1/10 likér z černého rybízu, 9/10 Aligoté)


Alphonse Lavalée
Původ: Neznámý, byla vypěstovaná v okolí Orleans přibližně v r.1860 francouzským šlechtitelem Alphonsem Lavalée. Pěstovaná pod skleníkem v Anglii, první zmínky o ní máme z roku 1900.
- Enfes (Turecko), Ribier (Californie), Royal Albert (Belgie)
Oblast kultivace: Jih Francie, Kalifornie, Itálie, Argentina, Jižní Afrika, Portugal, Izrael, Maroko, Rumunsko, Turecko, Belgie, Španělsko, Moldávie, Ukrajina, Chile, Peru, Ekvádor a Austrálie.
Charakteristika: Velké, modré hrozny s velkými, dužinatými bobulemi (až 25 mm) a silnou slupkou.
Gastronomie: Podává se výhradně ve formě stolních hroznů a je světově oblíbená.


Altesse
Původ: Zřejmě Kypr. Předpokládá se, že ve 14. stoleti Amédé IV. , kníže Savojský, přivezl tuto odrůdu do Francie.
- Fusette d’Amberieu, Fusette de Montagnieu, Mâconais, Roussette, Roussette de Montagnieu, Roussette Haute.
Oblast kultivace: Francie, zejména Savojsko, oblasti Ain, Horní Savojsko,Isere.
Charakteristika: Hrozny malé až střední velikosti, válcového tvaru, husté zelenožluté lehce oválné bobule, silná slupka s růžovým odstínem.
Víno: Většinou suché, plné, s kořenitou strukturou.
Gastronomie: Sladkovodní ryby, sýry v tepelné úpravě


Alvarinho
Původ: Portugalsko
-Albarino (Španělsko)
Oblast kultivace: Portugalsko: jediná povolená odrůda v regionu Moncao k produkci Vinho Verde. Španělsko: v oblasti Galicie.
Charakteristika: Malé zelenožluté kulaté bobule, hustá, málo šťavnatá dužina, odolná proti plísním botrytis.
Víno: Suché, svěží, ovocné, lehce aromatické, bohaté struktury, lehce perlivé s obsahem kyselin. Dost alkoholické (12-13°)
Gastronomie: Kuře na citronu, mořské ryby.

Amigne
Původ: Stará a velmi typická bílá švýcarská odrůda z kantonu Valais, pravděpodobně přivezena Římany.
Oblast kultivace: Švýcarsko, Valais , hlavně katastr vesnice Vetroz
Charakteristika: Rychlý vrůst, dlouhé, nepravidelné a řídké hrozny, lehce oválné, zelenožluté bobule, pozdní zralost, velmi limitovaná produkce z tohoto důvodu.
Víno: má neutrálního aroma, delikátní ovocnou aciditu, víno k dlouhému uložení. Často se přidává do jiných vín k vylepšení jejich struktury. Říká se mu také „Víno - lékař“.
Gastronomie: Aperitiv, dezerty.


André
Původ: Odrůda vyšlechtěná ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích v roce 1961 křížením odrůd Frankovka a Svatovavřinecké
Oblast kultivace: Pouze u nás na rozloze zahrnující cca 2% plochy
Charakteristika: Velmi plodná, ale relativně pozdě dozrávající odrůda se standardní odolností vůči škůdcům. Hustý kuželovitý hrozen se středně velkými bobulemi
Víno: Na dobrých polohách dosahuje víno lepších výsledků než Svatovavřinecké, avšak zpravidla postrádá ušlechtilejší jemnost kvalitní Frankovky


Antao Vaz
Původ: Stará původní portugalská odrůda z oblasti Alentejo.
Oblast kultivace: Exkluzivní výskyt v Portugalsku
Charakteristika: Středně velké, válcové hrozny, malé, kulaté, zelenožluté bobule se slabou slupkou, jemně kyselé chuti, neutrální aroma. Středně výnosná, vůči plísním odolná odrůda. Víno: Slámově žluté, s vysokým obsahem alkoholu, s dobrou strukturou a příjemnými tóny ve finále.
Gastronomie: Bílá masa na omáčkách a grilované mořské ryby.


Armon Noir
Původ: Nejistý; existuje domněnka, že markýz d’Armon ji přivezl ze Španělska do Francie Synonymum: Ermoul (Alžírsko)
Oblast kultivace: Jih Francie, na začátku 20. století až 214.000 ha, v roce 1988 již jen 65.000 ha. Něco málo se pěstuje v Alžírsku a Argentině
Charakteristika: Odrůda s pomalým růstem a pozdním zráním se stále méně pěstuje. Velké, dlouhé hrozny o váze 400 g až 1 kg. Tmavě fialové bobule s velmi tenkou a citlivou slupkou.
Víno: Bledě červená barva, nízký obsah alkoholu, slabá struktura a nevalný charakter.


Arinto
Původ: Odrůda je často srovnávána s Ryzlinkem a předpokládá se, že byla dovezena do Portugalska z Porýní, ale nemá s Ryzlinkem žádnou příbuznost.
- Bical (Portugalsko)
Oblast kultivace: Je pěstovaná výhradně v Portugalsku; je to základní odrůda regionu Bucelas, cca 25 km od Lisabonu.
Charakteristika: Středně velké kompaktní a rozvětvené hrozny. Malé a nepravidelné bobule, s pevnou slupkou a šťavnatou dužinou. Velmi produktivní odrůda ve vlhkém prostředí.
Víno: Bohaté na kyseliny, velmi delikátní chuti s buketem do květin. Vzdáleně připomíná Ryzlink, a může být dost alkoholické. S věkem rozvíjí tóny do citrónu a černého bezu.
Gastronomie: Smažený pstruh na citronu.


Arnsburger
Původ: výsledek křížení odrůd klonů Ryzlinku 88 a 64 v institutu v Gensen-heimu v Německu.
Oblast kultivace: Momentálně se pěstuje na 4 ha v různých oblastech Německa, a usiluje se o zařazení do oblasti na ostrově Madeira v Portugalsku, jako o povolenou bílou odrůdu.
Charakteristika: Velké, kónické, řídké hrozny se středně velikými, oválnými bobulemi, zelenožluté barvy. Rychlý vrůst s pozdějším zráním. Odolný proti plísni botrytis.
Gastronomie: Salát z uzeného lososa, tatarský steak z lososa.


Arvine
Původ: Stará švýcarská odrůda z kantonu Valais
Oblast kultivace: Švýcarsko, Valais, region Sion a Martigny.
Charakteristika: Malé, řídké hrozny s malými kulatými bobulemi. Rychlý růst s pozdním zráním.
Víno: Mocné, sladké, s květinovým aroma, delikátní, se slanou příchutí, vyznačuje se schopností pro dlouhé uložení.
Gastronomie: Tučná kachní a husí játra.


Assario Branco
Původ: Stará portugalská odrůda, pravděpodobně z regionu Dao
- Boal Cachudo, Malvasia Fina, Olho de Lebre, Arinto da Dao (Portugal)
Oblast kultivace: Portugalsko, regiony Dao, Alentejo a Algarve Charakteristika: Střední až větší hrozen, nepravidelný a rozvětvený, měkký. Malé, zlatožluté bobule.Vysoce produktivní odrůda, dobře prosperující ve vlhčích a hlubokých zeminách.
Víno: Lehké, svěží s vyšším obsahem kyselin, slámově žluté barvy.
Gastronomie: Smažený rejnok


Auban
Původ: Region Vaucluses (Gigondas a Ventoux) v jižní Francii
- Carignan de Gigondas, Carignan de Bédoin, Moutardier (Francie)
Oblast kultivace: jih Francie, Provence a Languedoc. Něco málo se pěstuje v Kalifornii a Austrálii.
Charakteristika: Velké a kompaktní hrozny s černými bobulemi, lehce oválnými a ne velmi šťavnatou dužinou. Odrůda s pozdním rašením, odolná vůči mrazům i plísním.
Víno: Středně plné, dobře hodnocené, srovnatelné s Carignanem, ale s menším množstvím taninů, méně živé a bledší barvy.
Gastronomie: Jehněčí kotleta na rozmarýnu.


Augster (modrý)
Původ: Stará maďarská odrůda jak vinařská, tak stolní
- Augster Blau, Blaue Oliventraube, Blauer Ranful, Bajor Kék, Goher Kék (Maďarsko),Blauer Fingerhut, Blauer Ritscheiner (Horní Rakousko – Korutany)
Oblast kultivace: Maďarsko a Rakousko
Charakteristika: Velké řídké hrozny, s oválnými, tmavomodrými bobulemi, sladkou dužinou a silnou slupkou. Odrůda vhodná pro stolní hrozny, ale využívána i pro lehké bílé víno.


Augster (bílý)
Původ: Zřejmě Maďarsko
- Augster Weiss, Weisser Lagler, Budaz Gohér (Maďarsko), Cassarola (Itálie), Runa Ranina (Chorvatsko)
Oblast kultivace: Hlavně Maďarsko, jinde jen sporadicky.
Charakteristika: Raná odrůda, porovnatelná s charakteristikou modrého Augsteru.Velmi příjemné chuti, velmi sladká a lehce muškátová.


Aurelius
Původ: Vyšlechtěn v Perné u Mikulova ing. Veverkou z odrůd Neuburské a Ryzlink rýnský. Do knihy odrůd zapsán v roce 1983. Jméno odkazuje na římského panovníka Marka Aurelia.
Oblast kultivace: pouze u nás, a to v malé míře (cca 0,3% rozlohy)
Charakteristika: Odrůda dobře odolná vůči mrazu, nepříliš náročná na specifické půdní podmínky. Středně velký, kuželovitý hrozen.
Víno: Nazýváno "Ryzlinkem pro chudší oblasti", čemuž odpovídá i jeho charakteristika, podobná Rýnskému ryzlinku, ovšem méně ušlechtilá.


Auxerrois
Původ: Burgundsko; raná odrůda z rodu Pinot, ale odlišná od Pinot Blanc, Chardonnay nebo Morillon.
- Auxois, Auxera, Blanc de Laquenexy (Francie).
Oblast kultivace: Francie (1.600 ha), Alsasko, Champagne, Burgundsko, Lucembursko, Německo (hlavně Bádensko)
Charakteristika: Středně veliké, nekompaktní hrozny se žlutozlatými bobulemi, růžovějícími při vyzrávání. Jemné ovocné chuti.
Víno: Příjemně kulaté; méně kyselin než v Pinot Blanc.
Gastronomie: Králičí paštika s lískovými oříšky.

Babeasca Neagra
Původ: Tradiční rumunská odrůda, pěstovaná od 14. století.
- Cracana, Cracanata, Grossmuttertraube, Hexentraube, Poama Rara Naegra, Serescia (Rumunsko), Babiasca Niagra, Rara Niagra, Rastriopa, Rekhovo Grozdi, Richkirate, Rimtzourate ( Bývalý SSSR), Sereksia Chornaya (Kanada).
Oblast kultivace: Široce pěstovaná odrůda v Rumunsku,v regionech Nicoresti a Odobesti, v Moldávii a na Ukrajině.
Charakteristika: Hrozen střední velikosti, málo kompaktní, s kulatými středně velkými, ojíněnými bobulemi modro-černé barvy. Odrůda rychlého vzrůstu, velmi produktivní a citlivá na padlí.
Víno: Mladé stolní, svěží, světle červené barvy, s širokou paletou aroma. Také se produkuje dezertní sladké víno, většinou zoxidované, červenohnědé barvy.
Gastronomie: Guláš.


Bacchus
Původ: Křížením Sylvánu, Ryzlinku a Müller-Thurgau v roce 1933, na vinařském institutu Geilweilerhof (Německo)
Oblast kultivace: V Německu (3.490 ha), hlavně v Hessensku-Porýní a Francích, dále ve Falcku a Nahe, v Mosel-Sarre-Ruwer a také v Anglii.
Charakteristika: Středně velké, kompaktní hrozny, oválné bobule zelenožluté barvy, střední velikosti, lehce muškátové chuti. Odrůda se středně raným rašením a zráním.
Víno: Ovocný buket s květinovým aroma, lehce muškátové, kvalitní svěží víno k pití.
Gastronomie: Dorty na bázi tropického ovoce.


Baco Blanc
Původ: Křížením odrůd Folle Blanche a Noah, v Bélus jihozápadní Francii. Autor Françoi Baco v roce 1898.
- Baco 22A, Maurice Baco, Piquepoul de Pays (Francie)
Oblast kultivace: Ve Francii: 4.360 ha v Gaskoňsku, Nový Zéland 100 ha
Charakteristika: Středně veliké, cylindrické, nekompaktní hrozny se středními kulatými bobulemi, žlutozlaté barvy s měkkou dužinou. Odrůda s raným rašením, rychlým vzrůstem a pozdním zráním.
Víno: S vysokou kyselinou a slabým obsahem alkoholu, víno k běžnému pití. Protože je vhodné pro destilaci používá se pro zpracování Armagnaku.
Gastronomie: Opékaný kohoutek.


Baco Noir
Původ: Křížením odrůd Folle Blanche a Vitis riparia, v Bélus jihozápadní Francii. Autor Françoi Baco v roce 1902.
- Baco 1
Oblast kultivace: Dovezená do USA v roce 1951, pěstuje se ve všech státech východního pobřeží: New York, Michigan, Mississippi, Wisconsin, i v Kanadě. Kdysi ve Francii až na 11.000 ha; dnes jen na 180 ha, odrůda není zařazena na seznam EU
Charakteristika: Hrozny střední velikosti, kompaktní, cylindrového tvaru. Malé kuličkové, černé hrozny s travnatou chutí. Odrůda je rychlého vzrůstu a citlivá na mráz, velmi produktivní s dlouhým řezem, odolná proti padlí.
Víno: Tmavě rudé, dost alkoholické, těžké, s travnatou dochutí a nahořklým tónem. Vylepšuje se stárnutím. Víno rosé velmi příjemné, osvěžující a ovocné.
Gastronomie: Letní aperitiv.


Baga
Původ: Stará, lokální portugalská odrůda.
- Bago de Louro, Poeirinho, Tinta Barraida, Tinta da Baga.
Oblast kultivace: Exkluzivně Portugalsko v regionech Barraida (90%), ale i Oeste, Minho a Dao, kde představuje cca 50% produkce červených vín.
Charakteristika: Hrozny střední až veliké, konické, velmi kompaktní. Středně velké, oválné, bobule, pravidelné s modrou, lehce ojíněnou a silnou slupkou.
Víno: Velmi tanické víno, plné, mocné s dobrým obsahem kyselin, ovocné, ale někdy těžké, červenofialové barvy.
Gastronomie: Ragú z divočáka.


Barbera
Původ: Asti, provincie Alessandria, region Piemonte, Itálie. Odrůda velmi rozšířená ale málo známá.
Oblast kultivace: Počítá se mezi doporučené odrůdy v 35 vinařských regionech Itálie; je tedy jednou z nejrozšířenějších v zemi. Pěstuje se také v Kalifornii, Argentině, Brazílii a Uruguay.
Charakteristika: Pyramidální hrozen střední velikosti, kompaktní, někdy cylindrický. Oválné, ojíněné bobule střední velikosti, se silnou, modročernou, tanickou a nakyslou slupkou.
Víno: Plné, s poměrně vysokým obsahem alkoholu. Mladé se jeví nahořklé; červené,rubínové barvy. Starší, se jeví zralé a harmonické, kulaté s delikátním buketem. Podle zóny výskytu se může projevit i za mlada jako příjemné, jemné, perlivé a svěží. Odrůda s rychlým růstem, velmi produktivní v hlubokých zeminách.
Gastronomie: Divoká kachna na třešních.


Baroque
Původ: Pravděpodobně region Lesparre v regionu Bordeaux. Jiná teorie připouští jeho původ v Portugalsku, a příbuznost s tamní odrůdou Tinta Baroka.
- Baroca, Bordelais Blanc, Escripet, Muscadelle de Nantes, Petit Bordelais, Sable Blanc (Francie).
Oblast kultivace: Momentálně je hlavní odrůdou pro apelaci Tursan Blanc v regionu Landes, (jihozápadní Francie), kde je na 90% vinic.
Charakteristika: Kompaktní hrozny střední velikosti s kuličkovými hrozny matné zelenorůžové barvy.
Gastronomie: Grilovaná treska.


Blauburger
Původ: Křížením Modrého Portugalu a Frankovky ve vinařském institutu v Klosterneuburgu v Rakousku.
Oblast kultivace: Rakousko
Charakteristika: Nepravidelné, kompaktní, středně veliké hrozny, kulaté bobule také střední velikosti, černomodré barvy, jsou křupavé a šťavnaté.
Gastronomie: Pečená jehněčí kýta.


Boskoops Glorie
Původ: Odrůdu vyšlechtil Holanďan Gerard van Tol Boskoop; byla zavedená v Německu jako stolní hrozny.
Oblast kultivace: Severní Porýní a Vestfálsko (Německo)
Charakteristika: středně veliké, rozdělené a řídké hrozny, se středními bobulemi modré barvy a delikátním aroma do malin.


Bouvier
Původ: Vyšlechtěná z neznámé odnože v Rakousku v roce 1900 (C.Bouvier)
- Bouvier Traube (Rakousko), Bovije, Buveleova Ranka, Buvijeova Ranina, Radgonská Ranina, Ranina Bela (Slovinsko, Chorvatsko)
Oblast kultivace: V Rakousku- oblast Burgenland a Štýrsko, v Maďarsku, v Chorvatsku a Slovinsku.
Charakteristika: Středně velké hrozny se žlutozlatými , kulatými bobulemi střední velikosti, silnou křupavou slupkou a delikátní příchuti muškátu. Odrůda středního vzrůstu, dobře si vede v hlubokých zeminách.
Víno: Lehké, bohaté na extrát, s vysokým obsahem zbytkového cukru, aroma muškátu je docela silné
Gastronomie: Dezertní víno, ale i stolní hrozny.


Brachetto
Původ: Poslední výzkumy dokládají původ odrůdy v regionech Asti a Montferato v Piemonte (Itálie)
Oblast kultivace: Exkluzivně jižní oblast Piemonte, v provinciích Asti a Alessandria.
Charakteristika: Velmi barevná odrůda s kořenitým a ovocným charakterem. Středně velké hrozny, cylindrické a kompaktní formy. Kulaté fialověčerné bobule s jemnou ojíněnou slupkou, s hustou a šťavnatou, bezbarvou dužinou.
Víno: Víno se světlejší barvou v tónech až do rosé. Jemné aroma muškátu a růží. Celkově působí sladkým dojmem. Používá se též k výrobě aromatických sektů.
Gastronomie: V Piemontu je populární s jahodami.


Breidecker
Původ: Křížením odrůd Sylván, Ryzlink, Seibel 7053, ve vinařském institutu Geisenheim; autor: H Birk
Oblast kultivace: V Německu je povoleno jen experimentální pěstění. V USA a na Novém Zélandu je tato odrůda pěstovaná ve velkém.
Charakteristika: Tato odrůda nese jméno pionýra německého původu, který se zasloužil o její úspěch na Novém Zélandu. Středně velké , kónické a nekompaktní hrozny. Průměrně velké, zlatožluté, jemně ojíněné bobule se silnou slupkou, jemnou, sladkou a velmi chutnou dužinou. Díky křížení americké divoké odrůdy se šlechtěnou evropskou je nová odrůda odolná proti plísním.
Víno: neutrální typ, mocné a ušlechtilé, velmi tradiční.


Buffalo
Původ: odrůda vyšlechtěná na vinařském institutu Geneva , státě New York, USA
Oblast kultivace: Severní státy USA a Kanada
Charakteristika: Středně velké, nepravidelné a nekompaktní hrozny. Střední , kulaté, modročervené, silně ojíněné bobule se silnou slupkou a hustou dužinou s chutí do „liščiny“ (foxy). Odrůda rychlého vzrůstu, odolná vůči plísním a mrazu.
Víno: Sametové s vyšším obsahem tříslovin, ovocné s tónem do jahod.
Gastronomie: Američané z něj vyrábí marmeládu a také se konzumuje jako stolní hrozny.

Cabernet Franc
Původ: Velmi stará a známá bordeauxská odrůda.
- Acheria, Bouchet, Bouchy, Breton, Grosse Vidure, Noir Dur, Sable Rouge, Messange Rouge, Trouchet Noir, Véronais (Francie), Cabernet (Rakousko), Kaberne Frank (Slovinsko, Chorvatsko).
Oblast kultivace: Ve Franci na ploše 30.256 ha, jinak je rozšířená na všech kontinentech. Hraje důležitou roli v regionech severní Itálie (Friuli 5.669 ha). Dále pak ve Španělsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Rusku, Argentině, Brazílii, Chile, Kalifornii, Kanadě, Jižní Africe a Austrálii.
Charakteristika: Středně velké hrozny s rozvětvením. Malé, tmavomodré bobule. Odrůda středního vzrůstu, s raným rašením a zralostí.Všeobecněi nedosahuje kvalitu odrůdy Cabernet-Sauvignon, ale nelze si bez něj představit žádné velké víno z Bordeaux, zpravidla zkomponovaného ze 3 a více odrůd; chybělo by mu to nejpodstatnější: ovocnost, tělo a síla. Jeho měkký charakter slouží k zjemnění vína tvrdšího typu jako Cabernet-Sauvignon.
Víno: Mladé je lehké, a příjemné, ale obsah taninu a kyselin značný. Aroma připomíná maliny a fialky. V oblasti Loiry začíná převyšovat kulturu odrůdy Chenin Blanc; vína jsou jemná a ovocná. Ve Friuli a Veneto se projevuje víno s lehkou strukturou.
Gastronomie: Pečená perlička.


Cabernet-Sauvignon
Původ: Přesné určení je nesnadné. Pravděpodobné oblasti původu jsou jih Francie, Bordeaux nebo i údolí řeky Ebro na severu Španělska. Je také možné, že pochází z odrůdy „Biturica“, kterou si oblíbili Columella a Plinius, římští guvernéři kolonií Aquitanie, pěstované nejprve v oblasti Graves a později v Medoku.
- Bidure, Marchoupet, Petit Vidure (Francie), Bordeaux (Rumunsko), Burdeeos Tinto (Španělsko), Kaberne-Sovinjon, Lafite (Rusko, Bulharsko), Petit Cabernet (Maroko).
Oblast kultivace: S celkovou výměrou 140.000 ha, zaujímá 7.místo na světě. Ve Francii samotné na ploše 36.460 ha, z toho tři čtvrtiny v regionu Bordeaux. V Bulharsku 18.000 ha, v zemích bývalého SSSR 2.000 ha, dále pak v Chile, Rumunsku, v Itálii, Argentině, Brazíliii, Jižní Africe, v Maďarsku, Španělsku, Řecku, Maroku, v Turecku, Libanonu , Izraeli , v Mexiku, Kalifornii, Kanadě, Austrálii, a Novém Zélandu.
Charakteristika: Malé hrozny s černými, středně velkými kulatými bobulemi, pokrytými „voskovým“ filmem, se silnou a tvrdou slupkou a pevnou dužinou. Aroma připomíná fialky a jeřabiny s astringentním charakterem. Daří se jí v chudých štěrkových zeminách. Mladé keře nedávají kvalitní víno.
Víno: tato odrůda je dost tvrdá,velmi tmavé barvy. Vína, která se s ní scelují, pocházejí z odrůd Merlot, Cabernet Franc, Malbec a Petit Verdot, dodávají ohromnou pestrost tělu a buketu vína, které se při zrání ještě rozvíjí. Jsou to zpravidla vína k dlouhodobému uložení a archivaci.
Gastronomie: Grilovaná hovězí kotleta.


Canaiolo Nero
Původ: Velmi stará toskánská odrůda
- Caccione Nero, Cagnina, Canaivola, Uva Canina, Tindilloro (Itálie)
Oblast kultivace: málo v Itálii v Toskánsku, kde tvoří součást Chianti, ale také v Umbrii, Laziu, Markách, Sardinii a Emilii-Romagni.
Charakteristika: Středně velké, kónické, nekompaktní hrozny. Středně velké, oválné bobule, s tenkou, ale pevnou modro-černou slupkou, neutrální chuti, lehce nakyslé, s vysokou koncentrací cukru. Odrůda je citlivá na plísně. Daří se jí ve vlhkých hlubokých zeminách.
Víno: Všeobecně není používáno jako jednoodrůdové, pro nadměrný extrát a vyjímečnou hořkost. Ve spojení s jinými, přináší kromě barvy, finesu a parfém.


Carignan Noir
Původ: Španělsko, odrůda pěstovaná v okolí města Carinena, od čehož je odvozeno jméno. Od 12. století se pěstuje ve Francii, hlavně v regionech Midi (jih) a západních Pyrenejích.
- Bois Dur, Carignane, Catalan, Girarde, Mataro, Plant de Lédenon, Rousillon (Francie), Carignano (Itálie), Legno Duro (Itálie, Maroko), Uva di Spagna (Itálie), Pinot d’Evora (Portugal), Carinena, Crujillon, Crusillo,Mazuela, Samso (Španělsko)
Oblast kultivace: Pěstovaná na celkové rozloze 280.000 ha, odrůda Carignan noir zaujímá 5. místo na světě. Ve Francii se pěstuje takřka pětina celkové světové produkce: 167.200 ha. Ve Španělsku 8.100 ha, dále pak v Itálii, Maroku, na Kypru, v Řecku, Kalifornii, Mexiku, Chile, v Argentině, Uruguay a Číně. V Alžírsku se odrůda pěstovala až do nezávislosti na 140.000 ha. Jen vzácně se vyskytuje v Jižní Africe a Austrálii.
Charakteristika: Velké cylindrické, nebo kónické kompaktní hrozny s černými, kulatými průměrnými bobulemi, silnou a taninovou slupkou. Odrůda s pozdním rašením a zráním se pěstuje na chudých zeminách.Je velmi náchylná na choroby.
Víno: Tmavě červené, mocné, s vysokým obsahem tříslovin, často nepříjemně hořké. To je důvod proč se většinou sceluje s jinými víny typickými AOC Côtes-du-Rhône, Coteaux du Languedoc, Corbiere, Minervois, Côtes du Rousillon a Côtes de Provence.
Gastronomie: Vepřové soté na zázvoru.


Ciliegiolo
Původ: Stará španělská odrůda, dovezená v roce 1870 do Toskánska, dnes pěstovaná jen v Itálii.
- Cigliegino, Cigliegiolo di Spagna (Itálie)
Oblast kultivace: Toskánsko, Lazio, Umbria, Ligurie a Marche.
Charakteristika: Velké, podlouhlé, kompaktní, cylindrické hrozny. Středně veliké, černo-fialové, ojíněné bobule se silnou slupkou. Vysoce produktivní odrůda rychlého vzrůstu.
Víno: S vysokým obsahem alkoholu, silné, s intenzivním zbarvením, s aroma do třešní. Tvoří nedílnou součást Chianti v proporcích 5 až 10% (vedle Sangiovese 70-90%).


Cinsaut
Původ: Jižní Francie, Languedoc, Provence
-Chainette (Alžírsko), Cinsault (Alžírsko,Francie, Maroko,Tunisko), Espagnol, Monterille, Plant d’Arles, Salerne (Francie), Hermitage (Jižní Afrika), Oeillade (Alžírsko, Francie), Ottavianello (Itálie), Picapol (Uruguay),
Oblast kultivace: Celková světová plocha 80.000 ha. Ve Francii 48.200 ha (Languedoc cca 33.000 ha), dále se pěstuje v Itálii, Řecku, Bulharsku, v Rumunsku, Rusku, Porugalsku, Maroku, Libanonu a Jižní Africe, v Kalifornii, Austrálii. Před nezávislostí Alžírska až 60.000 ha.
Charakteristika: Velké, prodloužené, cylindrické nebo kuželovité, kompaktní hrozny. Velké, modré a oválné bobule s „voskovým“ filmem, pevnou a křupavou slupkou a dužinou. Odrůda středně rychlého vzrůstu, s pozdním rašením a středně raným zráním, citlivá proti padlí.
Víno: Jasné barvy, poddajné s příjemným buketem, připomínajícím mandle a ořechy. Ve velké většině případů tvoří součást scelovaných vín v Côtes du Rhône, Châteauneuf-du-Pape, Côtes de Provence, Coteaux du Languedoc. V Jižní Africe se zpracovává pro vysoký obsah cukru ve stylu Porto.


Clairette Blanche
Původ: Jižní Francie
- Blanquette (Francie, Maroko), Bou Afrara (Alžírsko), Clairette Pointue (Alžírsko, Francie), Ovsianka, Vivsianka (Rusko)
Oblast kultivace: Ve Francii je na ústupu ( v r.1988 jen na 3.900 ha), také málo v Jižní Africe. Používá se k výrobě šumivého vína Vonkelwyn. Dále se pěstuje v Alžírsku, Maroku, v Itálii a Izraeli, Rumunsku, v Austrálii, Uruguay a Chile.
Charakteristika: Středně veliké hrozny, kónického tvaru, poměrně řídké. Malé až střední oválné bobule světlezelené až bílé s tenkou slupkou, sladké chuti. Odrůda s rychlým vzrůstem a pozdním zráním, vzdoruje plísním a daří se ji na chudých zeminách.
Víno: jako jednoodrůdové ve Francii, v AOC Clairette de Belgarde a Clairette de Languedoc, velmi aromatické a bohaté na alkohol, zlatožluté barvy. Také se zpracovává jako sladké, likérové, dolihované. Také se sceluje s Muscat Blanc (bílý muškát) směsi přináší svěžest a lehkost. Dále se zpracovává na šumivé víno AOC Blanquette de Limoux.Zde je scelována v jistém poměru s odrůdou Mauzac a tím vzniká zlatožluté, perlivé víno, poddajné, sladké a ovocné, s parfémem muškátu a růží. Existuje také Clairette Rose (růžový), vyznačující se barvou svých bobulí.
Gastronomie: Různé typy salátu, s rybím, s masovým i drůbežím základem.


Colombard
Původ: Francie, region Charente (západní pobřeží)
-Blanc Emery, Bon Blanc (Francie), Colombar (Jižní Afrika), French Colombard (Kanada, Chile, Izrael)
Oblast kultivace: Stále méně ve Francii(v 1958 až 13‘105 ha, v 1980 jen 4‘900 ha). Zato v Kalifirnii se dnes pěstuje na 21‘900 ha. V dalších zemích pak v Jižní Africe, v Austrálii a Izraeli.
Charakteristika: Středně veliké, cylindrické hrozny. Zlatožluté, elipsovité boule průměrné velikosti, se šťavnatou dužinou. Odrůda rychlého vzrůstu, s raným rašením a středně pozdní zralostí; málo odolná proti plísním a padlí.
Víno: Hlavním znakem je výrazná acidita, proto se v teplých klimatických podmínkách podává jako osvěžující víno. Je velmi ovocné, s květinovým aroma, hlavně v Kalifornii. V Jižní Africe, ve spojení s odrůdou Chenin Blanc, dává famózní „Stein“. Mezi jinými. I když v menší míře, tvoří vína určená k destilaci Cognaků a Armagnaků.


Concord
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1843 v USA ve městě Concord (New York); ze semene Vitis Labrusca ; autor E.W. Bull.
Oblast kultivace: Hlavně v severních státech USA ( 11‘600 ha ve státě New York), také v Kanadě a Brasilii.
Charakteristika: Dost velké, pyramidální hrozny, ne velmi kompaktní. Velké, nepravidelně kulaté, ojíněné bobule, tmavofialové barvy smíšené s bobulemi zelenými. Velmi produktivní odrůda rychlého vzrůstu, dává přednost lehkým, písčitým zeminám.
Víno: Světle-rubínové červené barvy, lehce astringentní, s výrazným buketem jahod. Má trochu odér „zmoklé kožešiny“. V době kvetení je možno tento odér zaznamenat i ve vinici.


Cortese
Původ: Itálie, pravděpodobně provincie Alessandria v Piemonte
- Courteisa, Courteis
Oblast kultivace: V Itálii, na 1‘851 ha. Je jedna z mála bílých odrůd v Piemonte,
hlavně v provinciích Alessandria, Asti a Cuneo
Charakteristika: Velké, pyramidální, kónické hrozny. Střední, oválné bobule, zlatavé na sluneční straně. Dobré i jako stolní hrozny. Odrůda rychlého růstu, středně pozdního zrání.
Víno: suché, slámově-žluté, s odstínem do zelena a bohatým buketem. V ústech dost drsné, harmonické, ovocné a svěží, s tónem do mandlí. Obsah alkoholu do 12°. Představuje nejdražší Italské bílé víno: Cotrese di Gavi, Colli-Tortonesi, dell’Alto Monferrato.
Gastronomie: Tagliatelle na bazalce


Corvina Veronese
Původ: Itálie, nížina údolí Verony
- Corvina, Cruina (Itálie)
Oblast kultivace: V Itálii, v provincii Verona na 4‘484 ha
Charakteristika: Středně velké cylindrické, kompaktní hrozny. Středně velké a malé oválné bobule, černo-fialové barvy, se silnou a ojíněnou slupkou, neutrální chuti. Odrůda s pozdním rašením a zráním, dobrého vzrůstu a pravidelně výnosná. Velmi citlivá vůči plísni botrytis. Upřednostňuje chudé a nekompaktní zeminy.
Víno: Jako jedno-odrůdové, má intenzivní hlubokou červeň, s živou acidito a drsností; postrádá harmonii, ale má finesu. Corvina je základní odrůdou v apelaci Valpolicella, kde zaujímá 40 – 70 %, s Bardolinem s 35 – 65 % a dalšími jako Rondinella, Molinara, Dindarella. Kromě toho, se Corvina zpracovává jako Recieto classico (v proporci 40-70%) a Amarone- s 15% alkoholu, se toto víno považuje za těžké. Hrozny vysychají na rohožích po dobu 3 měsíců.
Gastronomie: Srnčí kýta „grand veneur“

De Chaunac
Původ: Křížením odrůd Seibel 5163 a Seibel 793 v Ardeche, Francie; autor Alfred Seibel
Oblast kultivace: USA (státy New York, Minnesota, Michigan) a v Kanadě (provincie Ontario), celkem 400 ha.
Charakteristika: Středně velké, kompaktní hrozny, s malými kulatými modro-černými bobulemi. Odrůda rychlého vzrůstu, s raným zráním a vysokým výnosem. Citlivá na mráz s odolností proti nemocem.
Víno: Průměrné kvality, tmavočervené barvy, harmonicky vyvážené. Zpracovává se i na „rosé“ dobré kvality.

Decrot
Původ: Křížením Rulandského a Färbertreube ve vinařském institutu ve Freiburgu (Německo) v r.1939, registrace r. 1971, autor Johann Zimmermann. Charakteristika: Středně velké, kompaktní hrozny s malými, kulatými, modrými ojíněnými bobulemi. Nová odrůda barvířka s pozdním zráním a vysokou koncentraci kyselin, podobná odrůdě Färbentreube, poskytující intenzivně zbarvená vína. Dnes je překonaná barvířkami s raným zráním, např. Dunkelfelder, nebo Dornefelder.

Dolcetto
Původ: Je dokázané, že odrůda pochází z Monferrata v Piemonte, existuji o tom záznamy z 11. století.
- Ormeasco, Uva del Monferrato (Itálie)
Oblast kultivace: Typická odrůda vrchů Langhe v Piemonte, mezi Dogliani, Albou, Acqui a Ovadě. Také ji najdeme v Asti a Oltrepo Pavese.
Charakteristika: Středně veliké, řídké, pyramidální hrozny. Kulaté, černo- modré, ojíněné hrozny, průměrné velikosti, s tenkou slupkou. Odrůda středního až rychlého vzrůstu, velmi citlivá vůči padlí a plísním. Rané zralosti, daří se ji na hlubokých zeminách s vysokým výnosem.
Víno: Rubínově červené, ohromně ovocné, připomínající kdouli a hořké mandle; sametově jemné. Pije se mladé a jen takové může poskytnout celou paletu chutí. Nearchivuje se pro slabý obsah tříslovin.
Gastronomie: Parmská šunka.


Domina
Původ: Křížením Modrého Portugalu a Pinot Noir v roce 1927 ve Vinařském Institutu v Geilweilerhofu (Německo), autoři P.Morio a B.Husfeld Oblast kultivace: Pouze v Německu (90 ha Franky), kde nabývá obliby pro svou intenzitu barvy.
Charakteristika: Středně velké až velké, kompaktní, rozsochaté hrozny. Černomodré, kulaté, středně velké bobule. Odrůda s rychlým vzrůstem, středně překotným rašením a středně pozdním zráním. Dobře odolává mrazům, středně odolná proti plísni borytis.
Víno: Velmi tmavé, tělnaté a bohaté na extrát, školení v dřevěných sudech zjemní efekt silných tříslovin.
Gastronomie: Telecí na smetaně.


Dornfelder
Původ: Křížením odrůd Helfensteiner a Heroldrebe v r.1955, v Lauffenu (Německo); autor August Herold
Oblast kultivace: Ve skoro všech vinařských oblastech na červená vína v Německu (1.600 ha) Falcko, Rýnsko-Hesensko, Württembersko, Nahe. Vyskytuje se též u nás a v dalších zemích, byť víceméně jako pokusné pěstování.
Charakteristika: Velké, dlouhé a rozsochaté, řídké hrozny. Středně velké až velké, lehce oválné, velmi tmavé modro-černé, ojíněné bobule, se silnou slupkou a šťavnatou, červeně zbarvenou dužinou. Nová odrůda s ranou zralostí a silným vzrůstem
Víno: velmi tmavé, červeno-modré barvy s ovocnou chutí. Velmi jemné až výrazné podle typu vinifikace a stupně zralosti. Jako barvířka vstupuje často do skladby scelovaných vín
Gastronomie: Dobře doprovází zvěřinu. Zkuste holoubě na třešních.


Dunkelfelder
Původ: V r. 1939 se uvádí mezi jinými odrůdovými formami pod výše uvedenou značkou a byla zařazená v 1948 v Institut National de Viticulture v Alzey. Helmut Beker dává odrůdě jméno Dunkelfelder, aby podtrhl skutečnost, že jde o révu nejasného původu.
Oblast kultivace: Na celkové rozloze 165 ha, v Německu, ve vinařských oblastech na červená vína: Falcko, Rýnsko-Hesensko, Bádensko, Nahe.
Charakteristika: Středně velké, kompaktní, podsadité a rozsochaté hrozny. Lehce oválné, modročervené, ojíněné bobule s pevnou křupavou slupkou, s velmi zbarvenou dužinou, sladkokyselé ovocné chuti. S velmi raným rašením, odrůda neodolává mrazům.
Víno: Velmi hluboká a tmavá červeň, pro svůj výraz je stále oblíbenější. V mnohých případech se sceluje jako barvířka s jinými víny.
Gastronomie: Doprovází zvěřinu a tmavou drůbež, ideální je kachna na hrubé mořské soli.


Ehrenfelser
Původ: Křížením odrůd Weisser Riesling a Grüner Sylvaner ve Výzkumném Ústavu v Geisenheim (Německo) v r. 1929; autor H.Birk. Schválená v r.1969. Pojmenovaná podle zřícenin hradu Ehrenfels u Rüdesheimu v Rheingau.
Oblast kultivace: Převážná výsadba, 412 ha se nachází v Německu, oblastech Rýnsko- Hesensko, Falcko, Nahe a Rheingau. Něco málo se pěstuje v Kalifornii, státě New York a Kanadě.
Charakteristika: Malé, až středně veliké kompaktní hrozny s průměrnými žluto-zelenými bobulemi. Odrůda středně rychlého vzrůstu a pozdního zrání, vyžaduje výše položené vinice; toleruje svahovitý a suchý terén.
Gastronomie: Platýz na smetanové omáčce.


Elbling bílý
Původ: Jazyková podobnost názvu Vitis alba v antice a dnešní vědecký, latinské synonymum Vitis Albuelis, poukazuje na římský původ, ale nelze to dokázat.
- Kleinberger, Alben, Klemplich, Burger (Alsasko, Švýcarsko), Grossriesler (Rakousko), Welscher (Jižní Tyrolsko – Itálie), Albana (Itálie), Allemand, Vert Doux, Gros Blanc (Francie), Folschet (Lucembursko)
Oblast kultivace: Elbling se stal raritou. V Německu, na konci 19. století se pěstoval v hojné míře a míchal s jinými odrůdami ( 5 až 10 druhů). Společně s odrůdou Heunisch představoval základ jistého výnosu. S přechodem na jedno-odrůdová vína jeho pěstování upadlo. Dnes se pěstuje v některých oblastech Německa (1.150 ha ), Mosel-Saar-Ruwer a Lucembursku ( 250 ha).
Charakteristika: Velké, pyramidální, husté hrozny. Velké, husté, lehce oválné, žlutozelené bobule, s jemnou slupkou. Nenáročná odrůda, středně raná s pravidelným výnosem, ale citlivá na mrazy a na plísňové choroby.
Víno : Lehké, ovocné a neutrální chuti, jako stolní víno. Používá se ve zpracování na sekty.
Gastronomie: Candát na másle.


Emerald Riesling
Původ: Křížením Muscadelle a Ryzlinku na univerzitě v Davisu v Kalifornii; autor: H.P. Olmo.
- Emerald Ryzling (Slovinsko)
Oblast kultivace: Hlavně v Kalifornii, v Jižní Africe, v Austrálii a Slovinsku.
Charakteristika: Velké, pyramidální, řídké hrozny. Středněvelké, kulaté, modrozelené, ojíněné bobule se silnou slupkou a želatinovou,velmi sladkou dužinou. Nová kalifornská odrůda, s evropským charakterem. Velmi překotného vzrůstu s pozdním zráním a vysokým výnosem. Velmi citlivá na padlí. Dobře se aklimatizuje, i v teplých podmínkách si udržuje svěží aciditu.
Víno: V chladnějších podmínkách poskytuje bílé svěží víno, s markantní aciditou a statným tělem. V teplejších krajích vyvíjí aroma do koření, ponechává si ovocnou kyselost a obsah alkoholu se podstatně zvyšuje.


Faberrebe
Původ: Křížením odrůd Sylvánu a Pinot Blanc v roce 1929 ve Vinařském institutu v Alsey, zařazena mezi povolené odrůdy v Německu r.1967; autor Georg Scheu.
Oblast kultivace: Německo ( 1.950 ha)- hlavně Rýnskon-Hessensko, Falcko a Nahe.
Charakteristika: Středně veliké, dlouhé a cylindrické hrozny. Hrozny oválného tvaru, středního formátu a zelené barvy, se šťavnatou, sladkou a ovocnou chutí. Odrůda pro bílá, svěží, ovocná vína. Kultura neprojevuje žádné specifické problémy, ale pěstuje se méně kvůli citlivosti na padlí.
Víno: Rané zrání umožňuje různé kvality vína, pokud je počasí příznivé. Produkuje se i velmi kvalitní pozdní sběr
Gastronomie: Podává se k pikantním jídlům z bílých mas, nebo játrových paštikových terrin; specificky z králíka.

Fer
Původ: Kolébkou této odrůdy je pravděpodobně department Gironde a okrajová oblast Bergeraku.
- Fer Noir, Fer Servadou, Pinenc (Francie). V Argentině je odrůda nesprávně označovaná jako Verdot.
Oblast kultivace: Ve Francii na 494 ha, v jihozápadních oblastech; v Argentině na 733 ha.
Charakteristika: Jméno „fer“ – železo, je zřejmně odvozeno od tvrdosti dřeva odnoží a také pevnosti slupky bobulí. Středně velké, kompaktní , kónické hrozny. Bobule lehce podlouhlé, černo-modré barvy střední velikosti, s pevnou slupkou a houževnatou dužinou. Odrůda středně raná, středního až překotného vzrůstu; odolná proti chorobám, adaptovaná na kamenité zeminy; středně výnosná.
Víno: tmavočervené, s bohatou strukturou, delikátní a velmi typické. Středně bohaté na alkohol, může se pít mladé, ale v některých apelacích je zdárně archivováno a doplňuje v kupážích odrůdy Tannat a Cabernet Franc. V jiných apelacích je pak scelováno s Gamay, Merlotem a Cabernetem.
Gastronomie: Paštika z bažanta.


Fernao Pires
Původ: Stará, portugalská odrůda
- Maria Gomes- značka vín Vinho Verde
Oblast kultivace: Téměř ve všech portugalských oblastech a v Jižní Africe.
Charakteristika: Středně veliké, kónické, kompaktní hrozny. Žluto-zelenkavé, oválné bobule středního formátu, s aroma muškátu. Odrůda překotně raného rašení, je citlivá na jarní mrazy, náchylná na padlí. Daří se ji v úrodných půdách a teplém klimatu; vyznačuje se vysokým výnosem.
Víno: Neobvyklé aroma a chuť připomíná zelený pepř; je harmonické a bohaté v buketu.
Gastronomie: Dary moře.


Folle Blanche
Původ: Je o ní zmínka od r. 1630, kdy v Charente začali destilovat Cognac.
- Dame Blanche, Gros Plant, Mendic, Plant de Dame (Francie)
Oblast kultivace: Na ústupu ve Francii (v r.1958 na 15.865 ha, v r.1988 jen na 3.566 ha); dále se pěstuje v Jižní Africe, Argentině, Kalifornii a Rumunsku.
Charakteristika: Nejvýznamnější odrůda pro zpracování Cognaků a Armagnaků; velmi kompaktní, středně veliké hrozny. Lehce oválné, zelenobílé, středně veliké bobule. Odrůda s raným rašením a středně pozdním zráním, s dosti pomalým vzrůstem, ale dobrým výnosem.
Víno: Bledé barvy, tenké a lehké, s vysokou aciditou s lehce hořkým náde-chem, je cítit trochu zemí.
Gastronomie: Slávky a la mariniere


Frankovka
Původ: Stará odrůda, původ je nejednoznačný, jedním z předků je odrůda Heunisch
- Blaufrankisch, Blauer Limberger, Lemberger (Německo), Crna frankovka (Chorvatsko), Kékfrankos (Maďarsko), Frankonia ( Itálie)
Oblast kultivace: Rakousko ( Burgenland-2.700 ha), Maďarsko, SRN (800 ha) Slovensko, Česká republika (1.450 ha), SNS, Itálie
Charakteristika: středně velké, kulaté bobule, tmavomodré s voskovým ojíněním,s tuhou slupkou, sladké chuti, trpké a ovocné. Hrozen je velký, křídlatý, středně hustý, pozdní zrání.Odrůda silného vzrůstu s raným rašením, citlivá na mráz, středně výnosná. Trpí vadnutím třapiny, snížená odolnost proti padlí a plísni révové.
Víno: Je tvrdší, s vyrovnanou kyselinou, tmavě rubínové barvy, má jemnou svíravou chuť.


Freisa
Původ: Itálie- Piemonte
- Fresa, Fresia, Monfesia, Monfra, Monferrina, Spanna (Itálie)
Oblast kultivace: V Itálii (na 1.940 ha), v provinciích Asti, Alessandria, Torino, Cuneo, a v Argentině (na 293 ha).
Charakteristika: Odrůda se středně pozdním rašením i pozdním zráním a vysokou produktivitou; je citlivá vůči padlí a miluje slunečné a suché prostředí.
Víno: Rubínově červené barvy, vysoce taninové, až hrubé, s vysokým obsahem kyselin; zraje pomalu. Vzácně se vyskytuje jako jednoodrůdové; sceluje se s odrůdami Nebbiolo, někdy Berbera, Dolcetto a Bonnarda. Freisa je jedena z komponent slavného Motferrato rosso.
Gastronomie: Vepřová pečeně


Furmint
Původ: Podle Goetha, je jeho původ v Chorvatsku, nedaleko bývalé vojenské hranice proti Turkům.
- Kyraly Furmint, Nemes Furmint (Maďarsko), Fourminte, Tkaisky (býv.SSSR), Moslovac, Sipon (Chotvatsko, Slovinsko), Zapfner, Gelber Moster, Luttenbetg, Weisslaber, Mosler (Rakousko)
Oblast kultivace: Hlavně v Maďarsku, v oblasti Tokaj-Hegyali a oblast Balatonu. Také v Slovinsku a Chorvatsku a některých státech bývalého SSSR.
Charakteristika: Velké, cylindrické a volné hrozny. Velké, někdy prodloužené, někdy kulaté bobule, zelenožluté barvy, s častými hnědými skvrnami, na stranách vystavených slunci s hustou, sladkou a ovocnou dužinou. Odrůda velmi rychlého vzrůstu, potřebuje teplé klima, je citlivá na padlí, ale dobře odolává plísni botrytis
Víno: Tokajské, maďarské, světoznámé víno pochází z této odrůdy. Robustní, horoucí, bohaté na kyseliny, s dost významným obsahem alkoholu. Typické tokajské víno se skládá s těchto odrůd: Furmint (50-70%), Harslevelü (20-40%), Muškát (5-10%).
Gastronomie: Francouzské foie gras (tučná kachní játra), nebo nugátová zmrzlina.

Gamaret
Původ: Křížením odrůd Gamay Noir x Reichensteiner v Institutu Agronomického Bádání v Changins ve Švýcarsku v roce 1970; autor: André Jaquinet.
Oblast kultivace: Švýcarsko; experimentální produkce na 24 ha
Charakteristika: Malé, krátké, dost řídké hrozny, s malými modro-černými, prodlouženými bobulemi; neutrální chuti. Odrůda s raným rašením, a raným zráním. Středně rychlého vzrůstu, a středně vysoké produktivity, vhodná pro drsná klima.
Víno: Intenzivní červené barvy, dobře strukturované, často aromatické, se zajímavou tříslovinou, vhodné pro archivaci. Díky svému vysokému obsahu tříslovin, je vhodné ke scelování s odrůdami Gamay Noir a Pinot Noir.
Gastronomie: Bünderfleisch (Hovězí sušené maso z Graubündenu), Švýcarsko.

Gamay Noir
Původ: Pěstovaná Kelty, pravděpodobně před Římany, velmi rozšířená v oblasti Côtes d’Or od 14. do 18. století. Gamay je jméno burgundské vesnice, ležící mezi Mersault a Santenay.
- Gamay Beaujolais (Francie, Lucembursko, Švýcarsko), Gamay d’Arcenant, Gamay de Caudoz, Gamay Saint-Foix (Švýcarsko), Gamay noir a Jus Blanc, (Lucembursko),
Game (Slovinsko, Chorvatsko), Olivette Beaujolaise (Francie).
Oblast kultivace: Světová produkce na 37.000 ha, Francie 33.620 ha, z toho Beaujolais 23.000 ha. Další významná produkce je ve Švýcarsku na 2.855 ha se pěstuje v oblastech Ženeva, Vaud a Valais. Dále pak v Itálii, ve Slovinsku, Bulharsku, Maďarsku, Izraeli, Rusku, v Rumunsku, Kalifornii, v Kanadě a Jižní Africe.
Charakteristika: Odrůda ke zpracování AOC Beaujolais a všech Crus du Beaujolais. Sředně velké, kompaktní hrozny. Lehce oválné, fialově-modré hrozny, standardní velikosti, pokryté „voskovým filmem“, s tenkou slupkou a šťavnatou dužinou. Rané rašení s nebezpečím jarních mrazů. Rané zrání vysvětluje její výskyt v severnějších regionech a vyšších polohách, s vysokou produktivitou.
Víno: Světle purpurové, skoro fialové barvy, dobré, svěží se slabou tříslovinou středně tělnaté, s ovocnými aroma. Nejlepší z nich pochází ze žulových zvětralých zemin na sever od Villefranche (Saint-Amour, Juliénas, Chénas, Moulin-a-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Brouilly a Côte de Brouilly ). Beaujolais-Villages zahrnuje 39 vesnic na severu oblasti. Beaujolais Primeur, nebo Nouveau, bohatého buketu a slabých tříslovin se pije mladé a svěží.
Gastronomie: Bílá masa, předkrmy, uzeniny.

Gamay Teinturier
Původ: Není jistý; snad mutací z Gamay Noir, anebo křižením Gamay Noir a Teinturier du Cher.
- Mourot, Petit Mourot, Rouge de Bouze (Francie)
Oblast kultivace: Jen ve Francii, v departmentech Indre-et-Loire, Ardeche, Saône-et-Loire
Charakteristika: Cylindrické středně veliké hrozny, s malými oválnými černomodrými bobulemi, dávající růžový mošt. Odrůda raného zrání a vysokých výnosů.
Víno: Intenzivní purpurově červená, ovocné aroma, příjemná svěžest.

Gönsfüsser (modrý)
Původ: Stará odrůda, pravděpodobného původu z jihu.
- Erlenbacher, Zimttreube (Německo)
Oblast kultivace: Velmi rozšířená ve Falcku a Würtembersku (Německo); také v Sýriia Libanonu a Jižním Tyrolsku (Itálie)
Charakteristika: Velké, cylindrické a provzdušněné hrozny. Středně velké, tmavomodré, ojíněné, kulaté bobule s tenkou slupkou. Odrůda překotného vzrůstu s pozdním zráním. Ve Falcku ji často vidět jako živé ploty a vegetaci, porůstající fasády domů.
Víno: V dobré zralosti dává tmavočervené víno, mladé je velmi ovocné s vysokou aciditou. Je tedy dobře hodnocené jako archivní víno.

Garanoir
Původ: Křížením odrůd Gamay Noir x Reichensteiner v Institutu Agronomického Bádání v Changins ve Švýcarsku v roce 1970; autor: André Jaquinet.
- Gastar, Granoir (Švýcarsko)
Oblast kultivace: Švýcarsko na 19 ha (pokusné šlechtění)
Charakteristika: Malé lehce kompaktní hrozny s tmavomodrými, středně velkými, oválnými bobulemi, neutrální chuti. Odrůda s překotným rašením a raným zráním. Vzrůst je poměrně pomalý, s pravidelným výnosem. Doporučuje se k pěstování na nehostinných parcelách, kvůli ranému dozrání a své odolnosti vůči plísni botrytis
Víno: Rubínové barvy, s malým obsahem kyselin a taninů, je vhodné k vinifikaci rosé
Gastronomie: Uzeniny.

Garganega
Původ: Severovýchodní Itálie; zde není pochybnosti. V Roce 1805 Pier de Crescenzi z Bologne to uvádí ve svém „klasickém manuálu“ o agrikultuře.
- Garganega di Gambellare, Garganega Commune, D’Oro, (Itálie)
Oblast kultivace: V Itálii na 14.805 ha, hlavně v regionech Vicenza, Verona a Padova
Charakteristika: Dlouhé, cylindrické, prořídlé hrozny. Středně velké, kulaté žlutozelené bobule, přecházející do jantaru s masitou dužinou a tenkou ojíněnou slupkou. Pozdnírašení i zrání hroznů. Odrůda velmi rychlého vzrůstu, s vysokým a pravidelným výnosem. Rezistentní vůči plísni botrytis , dobře se hodí k pozdnímu sběru a přezrávání.
Víno: Garganega je základní odrůda pro vína Soave v proporci 70-90%, lehké dobře doplňuje Trebbiano Toscano; dává vínu poddajnost a komplexnost. Také se používá k zpracování slámového vína, jako Recioto.
Gastronomie: Suché víno: uzený losos , sladké víno: švestkový koláč

Goldriesling
Původ: Křížením Ryzlinku x Coutillier Musqué Précoce v 19. století v Colmaru; autor Christian Oberlin.
Oblast kultivace: Saale a Unstrut (Alsasko)
Charakteristika: Odrůda s rychlým vzrůstem a středně velkými hrozny. Zelenobílé bobule s odstíny do hněda, delikátní chuti a aroma; raného zrání, s dobrou odolnosti proti mrazům je výhodná pro drsnější klima.
Víno: tenké, vhodné k zpracování jako „nouveau“
Gastronomie: Cibulový koláč

Graciano
Původ: Horní údolí regionu Rioja v Severním Španělsku
- Cagnulari (Itálie), Matarou, Materou (Alžírsko), Minostello, Monastrell (Francie), Tinta do Padre Antonio, Tinta Minuda, Xeres (Portugalsko), Xeres (Kalifornie).
Oblast kultivace: Ve Španělsku v regionech Rioja a Navarra, v Itálii, na Jihu Francie a v Argentině.
Charakteristika: Odrůda s pozdním rašením a zráním, odolná proti padlí a suchu, citlivá na plísně
Víno: Tmavočervené barvy,bohaté na extrát a taniny, silně aromatické, s delikátním buketem. Vyznačuje se schopností dlouhého stárnutí. Víno vynikající kvality.
Gastronomie: Pečené sele na rožni.

Grenache
Původ: Španělsko, region Aragón
-Abundante (Portugalsko), Alicante (Alžírsko, Itálie, Maroko), Bois Jaune, Rousillon (Francie), Cannonau, Francese, Gagnaccia, Tocai Rosso (Itálie), Garnacha tinta, Garnacha Pais, Gironet, Lladoner, Tinto Aragones, Tinto de Navalcarnero (Španělsko), Grenaš Crni (Slovinsko)
Oblast kultivace: Nejrozšířenější červená odrůda na světě s celkovou výměrou 378.000 ha. Na 1. místě je Španělsko se 105.000 ha, jako doporučená odrůda v regionech Rioja, Navarra, Mentrida, Zaragossa, Teruel, Avila, Valencia, Valladolid, Tarragona. Ve Francii se pěstuje na 86.715 ha, hlavně v regionech Provence, Vaucluse, Drôme, Var, Bouches-du Rhône, Laguedoc, Gard a Pyrénées Orientales i jinde na jihozápadě. Dále v zemích jako Itálie, Řecko, Izrael, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Argentina, Peru a Uruguay, dále v Kalifornii, Austrálii a Jižní Africe.
Charakteristika: Středně velké až velké, kompaktní hrozny. Modro-černé, velmi šťavnaté bobule střední velikosti, kulatého až lehce oválného tvaru, se silnou slupkou. Odrůda s raným rašením a pozdním zráním, s dobrýmvýnosem. Odolná proti padlí, citlivá na plísně.
Víno: Ve Španělsku často s celovaná s odrůdou Tempranillo, tvoří podstatu vín Rioja. Některá z ních jsou velmi alkoholická, tím pádem těžká, postrádající eleganci. Jiná jsou sametová a nádherná. Ve Francii tvoří důležitou komponentu v jižní oblasti Côtes-du-Rhône u apelací jako Châteauneuf-du-Pape, Gigondas a jiných. Také vynikající rosé pochází z této odrůdy. Také v jiných evropských a zámořských vinařských regionech se z této odrůdy produkují vynikající vína.
Gastronomie: rosé - Paella, červené - jehněčí na curry

Grenache blanc má stejné specifické vlastnosti jako červená, liší se od ní jen barvou hroznů. Na víno se zpracovává hlavně v oblastech jižní Francie a ve Španělsku.

Grignolino
Původ: Po staletí známá odrůda z Piemonte v Itálii
- Arlandino, Balestra, Barbesino, Barbesinone, Girodino, Rosseto, Verbesino.
Oblast kultivace: Jedině v Itálii, v oblast Asti.
Charakteristika: Velké, cylindrické kompaktní hrozny. Malé, fialovočervené, oválné bobule, silně ojíněné. Odrůda se středně raným rašení a středně pozdním zráním je citlivá na padlí.Má předpoklady K dobrému vyzrání.Pro pravidelnou produktivitu potřebuje příznivé mikroklima s písčitou půdou.
Víno: Cihlově červené, suché a drsné, zdá se být lehké, ale obsahuje hodně alkoholu (13-14°); unikátní vůně květina travin. V ústech lehce tanické s pepřovým dozvukem. Dobrá vína z této odrůdy jsou vzácná.
Gastronomie: Pečený králík.

Grolleau
Původ: První zmínky o této odrůdě datují z roku 1810 ve vesnici Maziere v Anjou (Údolí Loiry ve Francii).
- Gamay Groslot, Groslot, Groleau de Touraine, Grolleau de Tours, Groslot de Cinq-Mars, Groslot de Valere, Plan Boisnard, Plant Mini.
Oblast kultivace: Ve Francii na celkové výměře 3.337 ha, hlavně v západní a střední části údolí Loiry.
Charakteristika: Velké kónické, kompaktní hrozny. Středně velké černomodré kulaté bobule. Odrůda středné raného rašení i zrání, s vysokým výnosem, citlivá na plísně.
Víno: Dost bledé, chudé na alkohol, nebývá zpracováno jako jednoodrůdové víno a je scelováno hlavně s Gamay Noir a Cot; někdy i s Cabernet-Sauvignonem. Je specielně určeno k výrobě Rosé d’Anjou, kde tvoří podstatu vína (80-90%). Je to víno lehké, polosuché, lehce růžové.
Gastronomie: Thajská kuchyně

Harslevelü
Původ: Je přírodní odrůda z Maďarska
- Lipovina, Hars Levelu, Hachat Lovelin, Lindenblätrige
Oblast kultivace: V tokajské oblasti Maďarska a Slovenska
Charakteristika: Dlouhé, velké a řídké hrozny. Středně velké, kulaté žlutobílé, pihovaté bobule s tenkou slupkou. Odrůda velmi překotného vzrůstu, s raným rašením; citlivá na hnilobu botrytis.
Víno: Žlutozelené barvy, lehce aromatické, a delikátně kořeněné. Často s elegantní aciditou, ale drsným finále.Vína s obsahem alkoholu od 11- 13 °, pijí se mladá. Také tvoří nedílnou součást,velkých tokajských vín v proporcích 20-40%, spolu s odrůdou Furmint

Heroldrebe
Původ: Křížením odrůd Modrý Portugal x Limberger v roce 1929, ve Vinařském Institutu ve Weinsbergu; autor: August Herold, po němž je tato odrůda pojmenovaná.
Oblast kultivace: Je omezená na Německo (celkem 220 ha) v regionech Falcko, Porýnsko-Hesensko a Würtembersko.
Charakteristika: Velké, prodloužené, lehce kompaktní hrozny. Středně velké, kulaté, ojíněné bobule modré barvy, se středně silnou slupkou, málo zbarvenou dužinou a sladkokyselé chutě. Odrůda velmi překotného vzrůstu, středně ranné zralosti , odolná proti mrazům i nemocem. Hlavní využití pro zpracování vína rosé.
Víno: S vysokým procentem acidity poskytuje svěží víno rosé s aromatickými prvky do kouře, připomínajícími Limberger (otce). Při dobré zralosti dává pěkné červené víno, doprovázející zvěřinu.
Gastronomie: Dušené skopové a la Provençal

Heunisch (bílý)
Původ: Existuje doměnka, že byla odrůda dovezena do Německa hunskými nájezdníky, mezi 5. a 8.stoletím.
- Weisser Heunisch, Hunsch, Heinisch, Grobheinisch, Hintsch, Hinschen, Hünschen,Hentschlet, Hunnentraube, Hunschrebe (Německo)
Oblast kultivace: Dnes bez velkého významu, kdysi byla odrůda pěstovaná v Alsasku, Německu, v Jižním Tyrolsku, Rakousku a Chorvatsku.
Charakteristika: Velké, rozsochaté, pyramidální, dost kompaktní hrozny. Kulaté bobule, žlutobílé až nahnědlé na straně k slunci, s tenkou slupkou a šťavnatou sladkokyselou dužinou.
Jednoduchá odrůda s překotným vzrůstem.
Víno: Velmi průměrné, vodové a kyselé.

Humagne Blanc
Původ: Stará odrůda z Valais ve Švýcarsku, podle dokumentů datujících rok 1313.
Oblast kultivace: Jen v Kantonu Valais, ve frankofonní oblasti, ve vesnicích Vétroz, Chamoson a Saviese.
Charakteristika: Velmi vzácná odrůda s pozdním zráním s podlouhlými hrozny a středně velkými bobulemi žlutozelené barvy, je velmi nízko produktivní.
Víno: Mladé je drsné; ale jeho schopnost k stárnutí je úžasná a obsahuje látky, zejména prospěšné zdraví; je doporučováno ženám po porodu.
Humagne rouge : Stará, červená odrůda z Valais, pro kterou historik Hornickel hledá kořeny ve skupině odrůd Oriou, z Val d’Aosta (Itálie), dnes prakticky nevysazovanou.
Víno: Jedno z nejzajímavějších švýcarských červených vín, překvapující plnosti, ovocností černých plodů, sametové struktury, s jemným tříslovým finále; velmi dobře stárne.

Huxelrebe
Původ: Křížením odrůd Gutedel x Coutillier Musqué ve Vinařském Istitutu v Alzey; autor Georg Scheu. Zařazení mezi povolené odrůdy v 1968.
Oblast kultivace: Omezená na Německo (1.500 ha) hlavně v Porýní-Hesensku, Falcku a Nahe.
Charakteristika: Citlivá odrůda v kultuře, ale velmi výhodná pro vinifikaci s malými bobule neobsahujími jádra, napadenými ušlechtilou plísní. Velké, středně kompaktní, podlouhlé, často rozsochaté hrozny. Malé bobule se výběrem oddělí od velkých, které obsahují jádra. Odrůda velmi rychlého vzrůstu, citlivá na mrazy a plísně, nevhodná pro vápenaté půdy.
Víno: Nádherné dezertní víno, plné aroma, vhodné k dlouhému uložení, také jako aperitiv.
Gastronomie: Smažená jablka s kdoulovým želé.

Chancellor
Původ: Křižením odrůd Seibel 5163 a Seibel 880; šlechtitel Albert Seibel (1844-1936)
Oblast kultivace: Ve Francii byl dříve nejrozšířenějším hybridem pěstovaným na 40.000 ha,  kde se již se nepěstuje. Vyskytuje se hlavně v USA a Kanadě.
Charakteristika: Středně veliké, kompaktní hrozny cylindrického tvaru, malé kuličkové bobule černomodré barvy, s hustou dužinou. Odrůda s překotným rašením, ohrožená mrazy, citlivá na padlí. Zrání středně rané.
Víno: Dobré, jednoduché, ovocné víno, poměrně tmavé barvy. V USA, školené v bariku, je velmi zdařilé.

Chardonnay
Původ: Pravděpodobně Blízký Východ; do Francie ji ve středověku údajně přivezli křižáci a rozšířili benediktýnští mniši.
-Pinot-Chardonnay, Morillon, Auxerois (Francie)
Oblast kultivace: Nejrozšířenější odrůda na světě: Francie 20.000 ha, Kalifornie 25.000 ha, dále pak podstatné kultury v Itálii, Švýcarsku, Argentině, Kanadě, Austrálii, Jižní Africe a v různé míře ve všech vinařských oblastech světa.
Charakteristika: Poměrně malé, nekompaktní hrozny. Zlato-žluté bobule travnaté a ovocné příchuti.
Víno: Při nedostatečné zralosti hroznů převládá aroma trav a kopřiv. Zralé, víno nabývá sílu a strukturu s ovocným buketem a značnou aciditou; velká vína prodělávají z těchto důvodů malolaktickou fermentaci .Také školení v bariku může přinést zajímavý efekt.
Gastronomie: Kambala na citronu, gratinované plody moře.

Chasselas
Původ: Snad nejstarší odrůda, jakou známe. Již egyptské reliéfy z 5. tisíciletí př.n.l., podle znalců, představují sklizeň hroznů Chasselas. V egyptské oáze Fayum se nachází odrůda podobající se Chasselas. V každém případě pochází z Orientu. Říká se, že vikomt d’Auban, diplomat Františka I., přivezl odrůdu Chasselas ze dvora Sulejmana II.v Konstantinopolu.
- Wiesser Gutedel, Moster, Junker, Schönedel (Německo), Fendant, Dorin, Perlan (Švýcarsko), Tribianco Tedesco, Marzemina Bianca (Itálie), Fabian, Gyöngyzölö (Maďarsko), Chrupka bílá , Chrupka červená(ČR), White Chasselas (GB), Chasselasdere (Španělsko).
Oblast kultivace: Nejrozšířenější v západním Švýcarsku (6.000 ha). Dále v Německu, Španělsku, méně na Loiře, v Rakousku, východní Evropě, Kalifornii a na Novém Zélandě.
Charakteristika: Velké, prodloužené, středně kompaktní hrozny. Velké žluto-zelené bobule do růžova na slunečné straně, s tenkou ale pevnou slupkou. Příjemně sladká, šťavnatá a křupavé hrozny. Ve velké míře, hlavně ve Francii, používané jako stolní hroznyí.
Víno: Lehké a příjemně ovocné s lehkou aciditou, ve Švýcarsku zpracovávané malolaktickou fermentací pro odbourání kyseliny jablečné, školené na kvasných kalech, nabývá jemnou perlivost.
Gastronomie: Sýrové speciality, tepelně zpracované: fondue, raclette a sladkovodní ryby.

Chenin Blanc
Původ: Charles le Chauve, vévoda z Anjou v roce 845, představuje dokumenty o révě Chenin, pěstované v jeho knížectví. V roce 1490 ji zavedl Thomas Gohier v regionu Touraine jako révu z Anjou.
-Anjou, Cruchinet, Rougelin (Francie), Pineau de la Loire (Kanada, Francie), Pinot de la Lire (Argentina), Steen, Vaalblaar Stein (Jižní Afrika).
Oblast kultivace: Na celém světě celková plocha představuje 70.000 ha. Ve Francii- stále méně (v roce 1958 16.500 ha, v r.1988 jen 9.550 ha). Velké plochy v Jižní Africe (28.000 ha), také v USA v Kalifornii (12.000 ha), dále pak v Argentině, Chile, Mexiku, Brazílii a Uruguai, Austrálii a na Novém Zélandu.
Charakteristika: Středně velké, kónické kompaktní hrozny. Zelené, středně veliké bobule oválného tvaru s tenkou slupkou. Rychle rašící odrůda se středně pozdním zráním, citlivá na mráz, silného vzrůstu , ale není odolná proti plísním.
Víno: velmi ovocné se silný buketem (broskve, meruňky, lískový ořech). Může být velmi suché nebo naopak likérově sladké. Mladé je dost kyselé, ale vyzrálé je mocné, s tónem do medu. Některá z nich se dobře archivují, a až po 15 letech dosahuji vrcholu.
Gastronomie: Suché- platýz po mlynářsku, polosladké- jako aperitiv, sladké- jablečný dort

Irsai Oliver
Původ: Ve 30.letech 20.století ho křížením Bratislavského bílého a Čabaňské perly vyšlechtil v Maďarsku Kocsis Pál.
Oblast kultivace: Maďarsko, SNS, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Česká republika
Charakteristiika: Zlatožluté bobule, pevná,silná slupka, hrozen je střední až velký, rozvětvený a kónický, odrůda má středně rané rašení, dozrává časně
Víno: Je kořenité, po vyzrání plné, muškátové, má nedostatek kyselin, používá se proto do směsí

Isabella
Původ: Přírodní a původní odrůda z Jižní Karoliny (USA), dovezený do Francie v 1820. Indický „Bungalor Blue“ pochází taktéž ze selekce Isabella
- Frutilla (Uruguay), Oděsa (bývalý SSSR).
Oblast kultivace: Nejrozšířenější hybrid kultivovaný v bývalém SSSR (Gruzie, Azerbajd-žán, Dagestán, oblast Krasnodaru a Moldávii. Pěstuje se také ve Švýcarsku a na Madeiře. V USA, státě New York, v Brasilii a Uruguay; dávněji i ve Francii).
Charakteristika: Velké, cylindrické, kónické, středně kompaktní hrozny. Středně velké,oválné, temně černé, silně ojíněné hrozny, se silnou slupkou, měkkou, zelenožlutou dužinou s aroma „liščiny“ (foxy). Odrůda s překotným vzrůstem, odolná proti plísním, je rozšířená i v tropických oblastech, jako stolní hrozny.
Víno: Silné chuti „Lambruska“, připomíná jahodový sirup. Hlavní použití k výrobě vinných džusů a lehkých vín rosé.

Jubileumsrebe
Původ: Křížením odrůd Modrý Portugal a Frankovka ve Spolkovém Vinařském Institutu v Klosterneuburgu (Rakousko)
Oblast kultivace: Rakousko
Charakteristika: Středně velké, cylindrické hrozny se zelenými, narůžovělými bobulemi, střední velikosti. Odrůda s velmi ranou zralostí, dobře odolná proti mrazům a průměrně proti plísním. Velmi vhodná k pozdnímu sběru, kdy uvadlé bobule poskytují vysokou cukernatost.
Víno: Krásně plné dezertní víno.

Jurançon Noir
Původ: Jižní Francie, okolí města Agens
- Dame Noire, Dégoutant, Gouni, Jurançon rouge, Petot Noir (Francie), Folle Noire (Francie, Uruguay), Vidiella (Uruguay).
Oblast kultivace: Na jihu Francie, na ústupu (dnes jen 3.897 ha), Uruguay (500 ha)
Charakteristika: Velké černé kompaktní hrozny, s černými, středně velkými kulatými bobulemi černé barvy. Odrůda pozdního rašení a středně pozdního zrání, citlivá na padlí, a plísně, má v oblibě chudobné půdy s dobrým a pravidelným výnosem.
Víno: Bledě červené barvy, je vodové a málo alkoholické, někdy s hořkou pachutí. Výhradně scelované s jinými odrůdami v některých AOC z Jihozápadu.

Kadarka
Původ: Pravděpodobně v Albánii z okolí vesnice Skardar, odtud se dostala až do Rakouska, přes Chorvatsko a Maďarsko.
-Cadarca, Carca de Minis, Cadarca Negra, Schwarzer Cadarca (Rumunsko), Cadaresca, Skadarka (Chorvatsko), Fuszeres Kadarka, Nemes Kadarka (Maďarsko).
Oblast kultivace: V Maďarsku se stala nejpěstovanější odrůdou (17% celkové plochy). Také se pěstuje v Bývalé Jugoslávii, v řecké Makedonii. V Rumunsku hlavně v Banátu a Bulharsku, taktéž v Burgenlandu v Rakousku.
Charakteristika: Velké, cylindrické, kompaktní hrozny. Středně velké, kulaté, modré bobule, poznamenané šedými čarami, velmi šťavnaté a sladké, s tenkou slupkou a jemným aroma. Odrůda s překotným vzrůstem a raným rašením, dává přednost vlídnému klima a písečným, nebo kamenitým půdám. Vyzrává na konci srpna, je citlivá na mrazy a poměrně odolná proti nemocem. Velmi produktivní. Díky pevným stopkám hroznů je možno je nechávat až do „hrozinkového“ vysušení, ke zpracování vína typu Aszu, velmi ceněného v Tokajské oblasti.
Víno: Plné, s aromatickými parfémy, připomínajícími Pinot, sametové, rubínově červené, často s delikátními zbytkovými cukry. Vinifikováno s odrůdami Cabernet-Sauvignon, Merlot a Portugal poskytuje famózní Erlauer Stierblut. Tmavá granátová barva, příjemné taniny a nádherné aroma jsou chrakteristiky tohoto vína.
Gastronomie: Ragú z divokého holuba

Kanzler
Původ: Křížením odrůd Müller-Thurgau x Silvaner v Institutu Alzey v roce 1927, autor: Georg Scheu. Zařazení 1987.
Oblast kultivace: Jen v Německu v Rýsku-Hesensku a Falcku. Celkem 60 ha.
Charakteristika: Široké, malé až středně velké hrozny, se šťavnatými, žlutozelenými, středně velikými bobulemi, silnou slupkou a sladkou ovocnou dužinou. Odrůda s nízkou produktivitou, velmi citlivá na mrazy a nemoci. Díky svému ranému zrání, je výhodná pro pozdní sběr s vysokou cukernatostí.
Víno: Výborné dezertní
Gastronomie: Jablkový koláč na karamelu, zmrzlina se skořicovým parfémem.

Kerner
Původ: Křížením odrůd Trollinger x Ryzlink rýnský ve Vinařském Institutu ve Weinsbergu v roce 1929, autor: August Herold. Zařazení v Německu v roce 1969.
-Herold weiss (Německo)
Oblast kultivace: Ve všech vinařských regionech Německa (7.700 ha). Odrůda zařazená také v Jižním Tyrolsku (Itálie) a Východním Švýcarsku. Experimentální pěstění v zámoří.
Charakteristika: Středně velké až velké dost kompaktní hrozny s žlutozelenými až nahnědlými bobulemi, se silnou slupkou. Chuť sladká a šťavnatá, lehce pižmová. Odrůda rychlého vzrůstu, v celku odolná až na padlí, má dobré schopnosti k vyzrávání, proto vhodná k pozdnímu sběru.
Víno: Silné, dobře kulaté s aroma do ořechů, s harmonickou kyselinou a tóny do muškátu. Lehčí víno připomíná Ryzlink.

Blauer Kilianer
Původ: Pravděpodobně křížením divokých amerických odrůd.
- Kiliansrebe
Oblast kultivace: Odolný americký hybrid, kdysi rozšířený ve Falcku s velmi malou kultivační hodnotou.
Charakteristika: Odrůda odolná vůči chorobám, velmi plodná, s modrými, nerovnoměrně zralými hrozny a barevnou, kyselou dužinou
Víno: Průměrné kvality, zvané Mops nebo Rambas.

Kniperle
Původ: V roce1750, ji našel Ortlieb Reichenweiher v lesích nedaleko Türkheimu (Alsasko) jako divokou vinici, vyšlechtil ji a rozšířil po Německu. Na konci 17. století převýšila odrůdu Elbling v Alsasku.
Oblast kultivace: Kdysi pěstovaná ve skoro všech regionech jihozápadního Německa a v Alsasku, dnes prakticky vymizela a patří k ohroženým druhům
Charakteristika: Malé, kulovité, kompaktní hrozny, se zelenožlutými kulatými bobulemi, s tenkou slupkou. Příjemně šťavnatá a sladká dužina. Odrůda s rychlým vzrůstem odolná proti nemocem. Problematická vinifikace je důvodem jejího ústupu.
Víno: Lehké a příjemné stolní víno.

Koshu
Původ: Ve 2. století před Kristem réva typu Vitis vinifera orientalis byla dovezená do Číny. Tam prodělala proces vývoje a rámci obchodně kulturních styků s Japonskem v letech 630 až 894, se objevila i tam. Nejstarší doklady o výskytu révy v Japonsku, datují z roku 1186. Ale jen od začátku 20.století, co se používá na zpracovávní vína.
- Konshu, Yeddo , Vigne de Yeddo.
Oblast kultivace: Jenom v Japonsku, i když byla dovezená do Francie v roce 1880.
Charakteristika: Středně velké až velké, kónické, prořídlé hrozny. Velké, růžové ojíněné bobule, se silnou slupkou a masitou dužinou neutrální chuti. Vysoce produktivní odrůda překotného vzrůstu, a pozdního zrání, odolná proti plísním, dává přednost úrodným hlubokým půdám.
Víno: Lehké, svěží a ovocné, slámově zlaté barvy.
Gastronomie: Japonské speciality.

Lagrein
Původ: Stará odrůda z Jižního Tyrolska (Itálie).
- Langstieliger, Kurzstieliger.
Oblast kultivace: Jižní Tyrolsko (400 ha) v okolí Bolzana.
Charakteristika: Středně velké, rozsochaté, nekompaktní hrozny. Černohnědé bobule střední velikosti s tvrdou slupkou. Šťavnaté a ovocné chuti s podstatnou kyselinou. Odrůda pozdního zrání pěstovaná v příhodných klimatických podmínkách.
Víno: Granátově červené se silným obsahem tříslovin, mocné.
Gastronomie: Uzená masa.

Lambrusco
Původ: Zdá se, že okolo města Villa Sorbana, nedaleko od Modeny.
- Lambrusco Sorbarese a desítky dalších místních pojmenování (vždy Lambrusco + místní název)
Oblast kultivace: Hlavně ve Střední Itálii.
Charakteristika: Středně velké, prodloužené, dost řídké hrozny. Modročerné, kulaté, ojíněné bobule černomodré barvy. Odrůda středně raného rašení s pozdním zrání, odolná proti nemocem. Středně výnosná.
Víno: Suché až polosuché s významnou aciditou. Jemně perlivé, vyškolené na kalech. Je to velmi rozšířené, levné perlivé víno zejména v severnější části Itálie. Převážně se prodává jako červené, ale bývá vyráběno i jako bílé.

Laska
Původ: Pochází pravděpodobně ze Štýrska v Rakousku.
- Früher Blauer Wälscher (Rakousko). Lashka, Laska Moder, Laska Modrina, Rana Vlaska Modrina (Chorvatsko).
Oblast kultivace: Hlavně pěstováno v oblasti Štýrska.
Charakteristika: Malé, krátké cylindrické, kompaktní hrozny s různorodou velikostí šťavnatých a sladkých bobulí černomodré barvy s červeným odstínem. Odrůda s ranou zralostí se adaptuje na jakémkoli terénu.
Víno: Rubínově červené, stolní, lehké, příjemné, nepříliš trpké.
Gastronomie: Uzeniny.

Léon Milot
Původ: Křížením odrůd Grasset 101-14 x Goldriesling, v Colmaru (Alsasko), autor: Eugene Kuhlmann.
Oblast kultivace: Francie na 112 ha, dále USA a Kanada.
Charakteristika: Malé, řídké hrozny s černomodrými kulatými šťavnatými bobulemi. Odrůda velmi raná s rychlým vzrůstem a vysokým výnosem. Citlivá na padlí.
Víno: Je zřejmě nejlepší z francouzských hybridních odrůd.

Len de l’El
Původ: Pravděpodobně odjakživa v Gaillaku (jihozápad Francie).
-Cavailles, Cavalié, Cavalier, l’Endelel, Lendelet, Loin de l’Oeil.
Oblast kultivace: Ve Francii v departmentu Tarn.
Charakteristika: Středně veliké, cylindrické, kompaktní. Žluté, středně veliké, oválné a velmi šťavnaté bobule. Odrůda s raným rašením a středně pozdním zráním a rychlého vzrůstu. Vyžaduje úrodnou půdu na osluněných svazích. Středně odolná na padlí a plísně.
Víno: Velmi jemné, bohaté na alkohol; při vysokém vyzrání hroznů může dosáhnout až 17°. Odrůda se používá k zpracování šumivého vína AOC Gaillac.
Gastronomie: Pečené kuře.

Maccabeo
Původ: Nejistý. Podle J. Reada odrůda byla přivezena z Aragonu do oblasti Rioja. Pochází pravděpodobně z Blízkého Východu.
-Blanca de Daroca, Viura (Španělsko), Maccabeu, Lardot, Malovoisie, Tokay (Francie), Macabeu (Alžírsko, Maroko a Francie), Charas Blanc (Kalifornie).
Oblast kultivace: Odhaduje se celková světová produkce na 60.000 ha, z čehož je 50.000 ha ve Španělsku. Tato odrůda zahrnuje skoro 90% plochy pro bílá vína v regionu Rioja. Dále se pěstuje ve Francii, Maroku a Alžírsku.
Charakteristika: Ohromné, pyramidální, rozsochaté, nekompaktní hrozny. Středně velké, kulaté, zlatě-žluté, šťavnaté bobule s tenkou slupkou. Odrůda rychlého vzrůstu velmi citlivá na padlí.
Víno: V regionu Rioja, kde je rané vinobraní, mladé víno je bohaté na aciditu, lehké, ovocné s květnými aroma. Taktéž se zpracovává lehké, perlivé víno. Ve Francii se vinifikuje jako sladké delikátní víno, bohaté na alkohol s nízkou kyselinou, slámově žluté barvy.

Malbec
Původ: Jihozápadní Francie, region Cahors
- Auxerrois, Balouzat, Cahors, Cauly, Cot, Etranger, Mourame, Pressac (Francie), Cot Malbec (Uruguay), Cot Rouge (Chile), Malbec (Jižní Afrika, Argentina, Austrálie, Chile, Španělsko, Rusko, Švýcarsko, Malbech (Itálie)
Oblast kultivace: Francie- pokles (v 1958 na 10.752 ha, v 1988 jen na 5.300 ha). Dále se pěstuje v jižní i severní Itálii, v Argentině (kdysi 50.000 ha), Chile, Peru, Kalifornii, v Austrálii a na Novém Zélandu.
Charakteristika: Hrozny střední velikosti, rozsochaté a provzdušněné. Malé, černé, kuličkové bobule, s ne příliš šťavnatou dužinou. Odrůda s ranným rašením a zráním, velmi citlivá na mráz, plísně a padlí.
Víno: Rustikální, tmavočervené a taninové, může se pít mladé. Patří k jedné z vybraných odrůd v skladbě scelování bordeauxských vín. (AOC Bordeaux, Médoc, Graves, Saint –Émilion, Pomerol a jiných ), spolu s odrůdami Cabernet-Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Petot Verdot.
Gastronomie: Zaječí hřbet na lanýžích.

Malingre Précoce
Původ: Vypěstováno ze semene v roce 1840 pěstitelem květin jménem Malingre u Paříže.
- Madeleine Blanche de Malingre (Francie), Früher Gelber Malinger (Německo), Early Malingre (Anglie).
Oblast kultivace: Francie, department Vendée, Německo na jihu Falcka.
Charakteristika: Středně velké, cylindrické, kónické, nekompaktní hrozny, oválné žluto-zelené bobule střední velikosti, s delikátní a velmi tenkou slupkou. Odrůda s raným zráním (vinobraní konec srpna), rychlého vzrůstu, citlivé na plísně.
Víno: Bohaté na alkohol. Neutrálního aroma, zpravidla vinifikováno jako „nové víno“.

Manteudo
Původ: Podle Alerta, stará, portugalská odrůda
Synonymum: Moreto Branco
Oblast kultivace: Jedině v Portugalsku v regionu Alentejo
Charakteristika: Podlouhlé, rezsochaté a nekompaktní hrozny. Středně velké, oválné, ojíněné bobule žlutozelené barvy, s tuhou slupkou, a masitou dužinou, sladkotrpké ovocné chuti. Odrůda překotného vzrůstu, s vysokým výnosem, vyžaduje hluboké a úrodné a jemné půdy.
Víno: Rané sklizně, odrůda poskytuje lehké, svěží víno, typické pro region.
Gastronomie: Čerstvý kozí sýr

Mariensteiner
Původ: Křížením odrůd SilvanerxRieslaner (Silvanerx Riesling) v roce 1951 v Bavorském vinařském institutu ve Würzburgu, autor: Hans Breider.
Oblast kultivace: Pouze Německo.
Charakteristika: Odrůda připomíná Silvaner, vyžaduje ideální klimatické podmínky.
Víno: Poznamenané silnou aciditou.

Marsanne
Původ: Ve Francii, pravděpodobně v Marsanne u Montélimaru.
- Champagne (Itálie), Metternich (Francie), Ermitage (Švýcarsko).
Oblast kultivace: Ve Francii okresy Drôme a Ardeche, ve Švýcarsku kanton Valais, v Itálii provincie Piacenza, dále v Kalifornii a Austrálii.
Charakteristika: Středně veliké, nekompaktní hrozny. Malé až střední, kulaté, žlutozlaté bobule. Odrůda s pozdním rašením a středně pozdním zráním, překotného vzrůstu, vysokého a pravidelného výnosu. Citlivá na plíseň botrytis a padlí.
Víno: Bohatého extrátu, tělnaté a aromatické; rychle zraje v lahvích. Základní odrůda pro AOC Hermitage, Saint-Joseph, Crozes-Hermitage; konzumuje se mladé. Ve Valais se sklízí v přezrálém a kandovaném stavu; dává sladké, bohaté a korpulentní víno s aroma lesního ovoce.
Gastronomie: Carpaccio s mušlemi Saint-Jacques.

Mauzac
Původ: Jihozápad Francie, region Gaillac, kde je hlavní zóna výsadby.
- Bequin, Blanquette (Francie).
Oblast kultivace: Ve Francii na rozloze 5.709 ha, hlavně v departmentech Tarn, Aude, Tarn-et-Garonne, Haute-Garonne, Gers, Lot-et-Garonne a další.
Charakteristika: Středně velké, kónické, kompaktní hrozny. Žlutozlaté, kulaté bobule střední velikosti, se silnou a tvrdou slupkou. Odrůda pozdního rašení a středně pozdního zrání, průměrného vzrůstu, odolná proti padlí a plísním; dobré kvality ve vápeno-jílovitých půdách.
Víno: Aromatické s malým obsahem kyselin, citlivé na oxidaci. Šumivé víno AOC Blanquette de Limoux, poskytuje elegantní, lehké, zlato-žluté a ovocné víno s aroma do jablečného moštu. Dnes zpracované šampaňskou metodou, s ranou sklizní a vyšším výnosem.
Gastronomie: Aperitiv

Melon (de Bourgogne)
Původ: Francie, Burgundsko. Ve středověku rozšířen do Anjou, kde zdomácněl v regionu Nantais.
- Bourgignon Blanc, Pourrisseux (Francie), Gamay Blanc (Švýcarsko), Gros Auxerrois, Gamay Blanc a Feuilles Rondes, Lyonnais Blanche (Francie), Muscadet (Austrálie, Francie), Pinot Blanc (Kalifornie), Weisserburgunder (Německo).
Oblast kultivace: Ve Francii na 11.436 ha, stále se zvětšuje, hlavně v regionu Nantes. Dále se pěstuje v Kalifornii (800 ha) a jen okrajově v místě svého původu - v Burgundsku.
Charakteristika: Cylindrické, kompaktní hrozny. Malé, zlato-žluté, kulaté bobule se silnou slupkou. Rané rašení i zrání, citlivé na jarní mrazy, dobře odolná proti zimním mrazům. Odrůda průměrného vzrůstu, citlivá na padlí a plísně. Daří se jí v hlubokých a úrodných půdách, kde vykazuje pravidelný výnos.
Víno: Samo o sobě zpravidla nevýrazné, mdlé. Avšak velmi získává školením na kvasinkových kalech (sur lie), což se projevuje mírným perlením; potom je suché, svěží, světle žluté, s delikátním buketem a kyselinou. Konzumuje se zpravidla okamžitě, zpracování v dřevěných sudech bývá spíše výjimkou. V mnohem teplejším prostředí Kalifornie dává zcela odlišné, až opulentní víno.
Gastronomie: Z apelace Muscadet Sevre et Maine sur lie velmi klasická a vynikající odrůda k ústřicím.

Merlot
Původ: V Bordeaux, podle záznamů již před 18. stoletím. Do Itálie (Friuli) se rozšířila na konci 19. století.
- Petit merle, Vitraille, Crabutet Noir, Bigney, Merlaut Noir (Slovinsko), Merlo (Itálie).
Oblast kultivace: Hlavní region ve Francii, Saint-Emilion, Médoc, Pomerol, celková rozloha 60.000 ha. V Itálii na rozloze 29.000 ha v regionech Venecie, Friuli a Latiu. Jih Švýcarska Ticino 300 ha. Dále v Bulharsku, Moldávii, Rumunsku, Maďarsku, Slovinsku, Kalifornii a Severovýchod USA, v Texasu, Mexiku, Argentině, Chile, Brazílii, Uruguay, v Jižní Africe a v Austrálii. Nově i u nás, zatím ale v nepatrné výsadbě.
Charakteristika: Středně velké, cylindrické, nekompaktní hrozny. Kulaté, černomodré bobule střední velikosti s tenkou slupkou a šťavnatou dužinou. Odrůda rychlého vzrůstu s raným rašením a zráním, málo odolná proti mrazům. V příhodných podmínkách dosahuje vysokých výnosů.
Víno: Jednoodrůdové dává tmavočervené a tělnaté víno, bohaté na alkohol, s potenciálem středního zrání. Scelované s odrůdami Cabernet Savignon, Cabernet Franc, Malbec a Petit Verdot dává základ velkých vín z regionu Bordeaux a Jihozápadu Francie. Na severu Itálie bývá často lehké a lahodné. V Rumunsku příjemné, plné a ovocné. Na jižní polokouli je silné na extráty s dostatečnou aciditou; pije se mladé.
Gastronomie: Hovězí ragú.

Merzling
Původ: Křížením odrůd Riesling x Ruländer v roce 1960 ve Vinařském institutu ve Freiburgu  (Německo), autor: Johann Zimmermann.
Oblast kultivace: Pokusné kultury v Německu.
Charakteristika: Velké, husté hrozny se středně velikými zeleno-žlutými bobulemi s jemnou slupkou. Odrůda rychlého vzrůstu, odolná proti nemocím a zimním mrazům.
Víno: Příjemné stolní, bohaté, vyzrálé a ovocné víno.

Mourvedre
Původ: Španělsko, pravděpodobně vesnice Murviedro a Mataro u Valencie v Katalánsku. Od 16. století je odrůda pěstována ve Francii.
- Manostrell, Morastrell, Alcayata, Garrut (Španělsko), Balzac, Espar, Plant de Saint-Gilles (Francie), Mataro (Austrálie, Kypr), Morstell (Alžírsko), Negria (Řecko), Rossola Nera (Itálie).
Oblast kultivace: Celosvětově na přibližně 120.000 ha. Ve velké většině ( 110.000 ha) ve zemi svého původu – Španělsku. Největší plocha kultivace se nachází v regionu Alicante. Ve Francii v regionech Var, Vaucluse, Côte-de-Provence, Côte-du-Rhône. Dále se pěstuje v Austrálii, Kalifornii, Alžírsku a Tunisku.
Charakteristika: Středně velké, pyramidální, kompaktní, rozsochaté hrozny. Malé černé, silně ojíněné bobule se silnou slupkou, lehce nahořklé. Odrůda pozdního rašení a zrání, citlivá na padlí a zimní mrazy, odolná proti plísni botrytis.
Víno: Velmi alkoholické, intenzivní červené barvy, bohaté na třísloviny; mladé je trpké, proto vyžaduje dlouhé uložení, pro něž má ideální vlastnosti.
Gastronomie: Zaječí ragú.

Montepulciano
Původ: Pravděpodobně stará, domorodá toskánská odrůda
- Cordisco, Cordisio, Morellone, Primaticcio, Terre dei Passeri, Uva Abruzza
Oblast kultivace: Po Sangiovese je to nejvíce rozšířená odrůda v Itálii, cca 14.000 ha
Charakteristika: Středně velké až velké, pyramidální, málo kompaktní, rozsochaté hrozny. Černo-fialové, silně ojíněné, oválné bobule se silnou slupkou. Odrůda středně rychlého vzrůstu, pozdního rašení a zrání, vyžaduje příznivé klima a lehké vápenité zeminy.
Víno: Bohaté, tělnaté, stabilní, sametové struktury s nízkou aciditou, rubínově červené barvy. Může se pít mladé, vzhledem k malému obsahu tříslovin. Zpracované jako rossato (růžové) je příjemně kulaté a svěží.
Gastronomie: Bažant na kapustě.

Moreto
Původ: Pravděpodobně Alentejo v Portugalsku
- Arruya, Tinta de Alter, Castellao
Oblast kultivace: Portugalsko, regiony Redondo,Reguengos, Vidigueira, Moura, Grancha-Amareleja, Bairrada.
Charakteristika: Středně velké, pyramidální, kompaktní, rozsochaté hrozny. Modro-zelené, silně ojíněné, oválné a křupavé bobule se silnou slupkou; šťavnatá, sladká a velmi aromatická dužina. Odrůda rychlého vzrůstu, ranného rašení, velmi produktivní v příznivém klima a suchých půdách.
Víno: Velmi vyvážené s lehkým aroma oříšků, červené barvy s odstínem do hněda a příjemným buketem.

Morio Muskat
Původ: Křížením odrůd Silvaner x Pinot Blanc v roce 1928, ve Vinařském institutu Geilweilerhof v Siebeldingenu (Německo), autor: Peter Morio
Oblast kultivace: V Německu na 1.790 ha, hlavně ve Falcku, Porýní-Hesensku, a Nahe.
Charakteristika: Středně velké, cylindrické, kompaktní, hrozny. Žlutozelené, matné, kulaté, bobule s tenkou slupkou, muškátové. Odrůda středně rychlého vzrůstu, ranného rašení; zrání v polovici srpna; velmi produktivní v hlubokých a úrodných půdách; citlivá na plíseň botrytis.
Víno: Aroma muškátu, a to od jemného až po silný. Zlatožluté barvy, tělnaté v příznivých podmínkách, v opačném případě s travnatými tóny, nezralé, zelené s velmi silným aroma muškátu. Často scelované se Sylvánem, dává kvalitní stolní víno.
Gastronomie: Chřest s holandskou omáčkou.

Müller-Thurgau
Původ: Křížením odrůd Ryzlink x Sylvánské (nebo semenáč Ryzlinku) ve Vinařských institutech v Gensenheimu (Německo) a Wedensvilu (Švýcarsko), autor: H. Müller.
Oblast kultivace: Světová výměra představuje 50.000 ha, s 27.787 ha je na prvním místě Německo. Významný podíl má i Maďarsko s 8.000 ha a Slovensko s 5.300 ha. Dále se pěstuje u nás, v Rakousku, Švýcarsku, Jižním Tyrolsku, Chorvatsku, Slovinsku, Lucembursku a Anglii, v Austrálii, Japonsku a ve Francii. Na Novém Zélandu představoval Müller-Thurgau s více jak 1200 hektary ještě před nedávnem více jak 45% celkové produkce země (dnes na ústupu ve prospěch Sauvignonu).
Charakteristika: Středně velké až velké, kónické, polo-kompaktní až kompaktní, hrozny. Žlutozelené, lehce ojíněné. Oválné bobule se šťavnatou dužinou muškátové příchuti. Odrůda rychlého vzrůstu, ranného rašení; zrání v polovici září; velmi produktivní v hlubokých a úrodných půdách; citlivá na plíseň botrytis a sucho.
Víno: Kvalitní (i když ne špičkové), příjemně měkké a lahodné, s jemným aroma muškátu a lehkou aciditou. Pije se mladé, nepřekročit 2 až 3 roky v uložení.
Gastronomie: Pstruh na modro.

Mourisco Tinto
Původ: Stará portugalská lokální odrůda
- Mourisco preto, Marufo, Tinto Grossa, Mourisco e Barette de Patre
Oblast kultivace: Hlavně ve vinařských regionech Portugalska, ale i v Jižní Africe.
Charakteristika: Velké, kónické, dvojité až rozvětvené hrozny. Tmavomodré, ojíněné, kulaté bobule, velkého formátu, s masitou dužinou a lehkým buketem. Odrůda rychlého vzrůstu s raným rašením a průměrně raným zráním a nepravidelným výnosem.
Víno: Vyvážené, světle-rubínově červené, drsné struktury.

Muscadelle
Původ: Neznámý; záznamy o jeho existenci datují ve Francii od 13. století v regionu Gironde a na Jihozápadě, jako o hroznovém stolním víně.
- Muscadela (Chorvatsko, Slovinsko), Pedri Ximenes Krimskyj (Rusko), Rousselou (Francie), Sauvignon Vert (Kalifornie), Tokay (Austrálie).
Oblast kultivace: Jihozápad Francie na 2.763 ha. Jinak se pěstuje v Maďarsku, Rumunsku, Ukrajině, na Krymu, v Kalifornii, Austrálii a Jižní Africe.
Charakteristika: Velké, kónické, středně kompaktní až kompaktní hrozny. Tmavomodré, ojíněné, kulaté bobule, středního formátu, bílé až šedorůžové barvy,lehce muškátové. Odrůda středně rychlého vzrůstu s pozdním rašením a průměrně pozdním zráním, citlivá na padlí a plísňové chroby, specielně botrytis, s nepravidelným výnosem.
Víno: Jako jednoodrůdové je víno velmi sladké, jemně muškátového aroma, zejména když jsou hrozny napadeny botrytidou, snadno oxiduje. V malém poměru ( 5 – 10 %), tvoří součást typických bílých AOC z regionu Bordeaux.

Muscat d’Alexandrie
Původ: Severní Afrika, svědčí o tom synonyma vztahující se ke dvěma africkým lokalitám: Zibibbo ( Mys Zibibb) a Alexandrie.
-Angliko, Engleisko (Řecko), Iskenderiye Miskety (Turecko), Malaga (Kypr), Meski, Muscat de Raf-Raf, Muscat de Keliba (Tunisko), Moscatel de Chipiona, Muscatel de Grano Gordo, Moscatel de Malaga, Moscatel Romano, Salamenca (Španělsko), Moscatel de Setubal (Portugalsko), Muscat a Gros Grain, Raisin de Malaga (Francie), Muscat Gordo Blanco (Austrálie), White Hanepot (Jižní Afrika), Zibibbo (Itálie, Slovinsko).
Oblast kultivace: Celosvětově na cca 90.000 ha, tím zaujímá 13. místo v ploše výsadby. Hlavním pěstitelem je Španělsko s 22.000 ha na vinařské zpracování a 18.000 ha na produkci hroznového stolního vína. Velcí produktéři jsou také Itálie (10.000 ha), Chile (9.000 ha) Argentina (10.200 ha). Dále se pěstuje v Jižní Africe, Kalifornii, Austrálii, Maroku, ve Francii, v Portugalsku, Řecku, v Rumunsku a Bulharsku, v České republice a Slovensku, v Bývalém SSSR, v Peru, Bolivii, Columbii, Ecuadoru, Japonsku, v Izraeli a Tunisku.
Charakteristika: Středně velké až velké, nekompaktní hrozny. Oválné, žlutozelené hrozny s tenkou slupkou, hutnou dužinou s příchutí muškátu. Odrůda s pomalým vzrůstem a pozdním zráním, vyžaduje vyšší teploty v období květu; snáší sucho a může být vysoce produktivní
Víno: Suché - lehké stolní víno s nízkou aciditou, často scelované s jinými odrůdami.
Sladké: Dosahuje až 18 % alkoholu. Typické španělské víno Malaga, v Portugalsku známé víno Muscat de Setubal. V těchto případech je zpracováno metodou dolihování.
Gastronomie: Meruňkový a broskvový koláč.

Muscat de Hamburg
Původ: Názory se různí; pěstován ve sklenících roce 1860 v Anglii. Eventuální hybridace mezi odrůdami Muscat d’Alexandrie a Trollinger.
- Black Muscat (Kypr), Hamburshi Muscat (Chorvatsko), Moscatel Negro (Uruguay), Moscatel Nero (Itálie)
Oblast kultivace: V Jižní Francii jako 2. nejvýznamnější stolní hroznové na 5.263 ha. Dále se pěstuje v Rumunsku, Itálii, Maďarsku, Chorvatsku, v Rusku, Egyptě, v Argentině a Ecuadoru, Japonsku, Číně a Austrálii.
Charakteristika: Středně velké až velké, nekompaktní hrozny. Velké, podlouhlé, černomodré. Odrůda se středně rychlým až překotným vzrůstem a středně pozdním zráním, daří se ji ve středně úrodných půdách; citlivá na mrazy a padlí, rezistentní proti botrytis.
Víno: Tenké a lehké červené, suché víno s muškátovým aroma.
Gastronomie: Aperitiv

Muscat Blanc
Původ: Rodina Muškátů patří mezi odrůdy nejstarších antických kultur a velmi pravděpodobně pochází z Blízkého Východu. Již po staletí je více než 200 druhů rozšířeno po zemích Starého i Nového světa.
-Muscat blan Commun (Francie), Gelber Muskateller (Německo), Gelber Weinrauch (Rakousko), Moscato Bianco (Itálie), Moscatel Menudo Blanco, Moscatel Morisco, Zoruno (Španělsko), Weier Muskataly, Bela Dinka, Muskat Beli (Maďarsko), Muškat Suti (Chorvatsko), Muscuti (Řecko), White Muscat (Californie), Moskat Rosé (Argentina),White Frontignan, Brown Muscat (Austrálie), Muskadel (Jižní Afrika).
Oblast kultivace: V různých formách, jako speciality, rozšířený na celém světě, zejména v zemích jako Francie, Německo, Itálie, Řecko, Austrálie a Argentina.
Charakteristika: Středně velké, nekompaktní, podlouhlé, cylindrické hrozny. Kulaté, zlatožluté, křupavé bobule, nahnědlé na sluneční straně, šťavnaté se silným aroma; vynikající stolní hroznové víno. Velmi náročná odrůda na výběr vhodného klima, kvůli svému pozdnímu zrání se bohužel omezuje na pěstování v jižnějších oblastech.
Víno: V teplých podmínkách, při vysoké zralosti hroznů,víno s muškátovým aroma, často zpracované jako likérové, nebo dezertní
Gastronomie: Aperitiv.

Muscat Rouge
- Roter Muscateller, Kümmeltreube, Muscat Piemot, Moscato Rosso (Itálie)
Oblast kultivace: Jižní Tyrolsko (Itálie)
Charakteristika: Stará specialita Jižního Tyrolska. Forma hroznů a bobulí je obdobná jako u bílého, ale zbarvených do růžové až červené. Překotného vzrůstu, odrůda je citlivá na plíseň botrytis, proto má v oblibě teplé a suché klima.
Víno: Se svými růžově-červenými hrozny se dělá víno s aroma parfému růží.

Muškát moravský
Původ: Vyšlechtěn v Polešovicích Ing.Křivánkem, vznikl křížením Muškátu Ottonel a Prachtraube, původně byl zapsán do odrůdové knihy jako MOPR, v roce 1993 přejmenován na Muškát moravský
- MOPR
Charakteristika: kulaté, žluté a mírně ojíněné bobule, dužina je polomasitá s výrazným muškátovým aromatem, hrozen je poměrně velký, křídlatý a rovnoměrně zahuštěný, odolnost vůči padlí a plísni révové je nízká
Víno: muškátového typu s aromatem i kyselinou nižší než Muškát Ottonel

Muškát Ottonel
Původ: V 19. století vypěstovaný křížením Chasselas (Chrupky) a Muškátu žlutého v Anjou, městě Angers; autor: Robert Moreau.
- Muscat Ottonel (Francie),Muskatoly (Maďarsko), Muscadel Ottonel (Jižní Afrika)
Oblast kultivace: Ve Franci v Alsasku, v Rakousku, zanedbatelná v Německu; Rozšířená na Balkáně až do Moldavska.
Charakteristika: Středně velké, málo kompaktní až kompaktní, cylindrické hrozny. Středně velké, kulaté zelenožluté bobule, zahnědlé na sluneční straně, se silnou slupkou, hutnou a šťavnatou dužinou, se zřejmou muškátovou chutí. Odrůda vyžaduje příznivé klima, hlavně teplo v době květu; je citlivá na vápenaté zeminy.
Víno: Kulaté, mocné, s jemným, intenzivním, muškátovým buketem, stabilizované s zůstatkovým cukrem, jehož obsah není vysoký. Může být také likérové jako aperitiv, nebo dezertní.
Gastronomie: likérové - koláčky, suché- perlička na hroznech

Nebbiolo
Původ: Záznamy z údolí Aosty svědčí o kultivaci odrůdy ve 13. století. Původ jména Nebbiolo pochází z italského slova nebbia- mlha; vychází ze skutečnosti, že pozdní sběry se často prodlouží až do listopadu.
- Chiavennasca, Lampia, Michet, Picotener, Prugnet, Rose, Spana (Itálie).
Oblast kultivace: Nejrozšířenější odrůda v Piemonte a Val d’Aosta, také se pěstuje v Lombardii v oblasti Valtellina.
Charakteristika: Středně velké až velké, podlouhlé,málo kompaktní, pyramidální hrozny. Středně velké, kulaté,fialové bobule, silně ojíněné s tenkou tanickou slupkou a sladkou dužinou. Odrůda rychlého růstu s pozdním zráním, vyžaduje optimální klimatické podmínky a je průměrně výnosná.
Víno: S vysokým obsahem taninů, suché, robustní s intenzivním aroma éteru, připomínajícím vadnoucí růže a fialky. Intenzivní granátově červená barva s oranžovými tóny. Je určeno k dlouhému uložení, nejznámější vína jsou Barolo a Barbaresco.
Gastronomie: Pečená divoká kachna

Négrette
Původ: Původní francouzská odrůda, pocházející z regionu Gaillac, odkud se rozšířila do údolí Tarne
- Cap-de-More, Chalosse Noire, Degoutant, Folle Noire, Morelet, Morillon, Mourrelet, Négrelet, Négret de Gaillac, Negret de Tarne, Petit Noir, Villemur (Francie), Pinot Saint-Georges (USA, Kanada)
Oblast kultivace: Ve Francii na 1.167 ha, hlavně v departementu Haute-Garone a Tarne-et Garone, v USA v Kalifornii.
Charakteristika: Malé, cylindrické, kompaktní hrozny s modrými, drobnými, lehce oválnými bobulemi .Odrůda pozdního rašení a středně pozdního zrání, citlivá na padlí a plísně, hlavně na botrytis. Daří se jí v lehkých, písčitých a kamenitých půdách, kde dává excelentní vína. V úrodných a hlubokých půdách je velmi produktivní a vína jsou podprůměrné kvality.
Víno: Bohaté taninové, extraktivní a alkoholické, chudé na kyseliny; tudíž nestabilní. Sceluje se s bordeauxskými a rhonskými odrůdami, s vyšším obsahem kyselin.
Gastronomie: Zaječí paštika.

Neuburské
Původ: Nejistý; původně se uvádělo, že jde o přírodní hybridaci odrůd Sylvánského zeleného a Rulandského bílého v regionu Wachau, poslední poznatky nasvědčují nahodilému křížení Sylvánského a Veltlínského červeného.
- Neuburger
Oblast kultivace: Rakousko na 2.000 ha (Dolní Rakousko a Burgenland), Slovensko na 800 ha,nevýznamné množství v ČR.
Charakteristika: Středně velké, kompaktní hrozny. Bobule zelené až zelenožluté, silně ojíněné se silnou slupkou a želatinovou dužinou. Klimaticky nenáročná odrůda, ale citlivá na zimní i jarní mrazy. Poměrně odolná proti plísním, kromě botritis.
Víno: Jemně aromatické, kulaté s květinovými tóny, vyznačující se vyzrálostí ovoce a bohatostí extraktu s příjemnou kyselinou.
Gastronomie: Slepice na smetaně.

Niagara
Původ: Hybrid Labrusca vypěstován křížením odrůd Concord x Cassady v roce 1868; autoři: L. Hoag a W. Clark z Lockportu (USA). V roce 1882 ji poprvé představila Niagara-Grape-Company.
Oblast kultivace: Hlavně v severních státech USA, v Kanadě a Brazílii,v zanedbatelné míře na Novém Zélandu.
Charakteristika: Velké pyramidální, nekompaktní, rozvětvené hrozny. Kulaté, světlezelené, ojíněné, velké bobule s tenkou slupkou a měkkou želatinovou dužinou, lehce astringentní chuti s tónem do jahod.
Víno: Lehké, stolní víno s aromatem jahod. Odrůda je také oblíbená jako stolní hroznové víno a slouží ke zpracování želé a hroznových džusů.

Optima
Původ: Křížením odrůd Sylvánské x Ryzlink x Müller-Thurgau v roce 1930 , autoři: Peter Morio a B. Husfeld.
Oblast kultivace: Jen v Německu na 380 ha (Mosel-Saar-Ruwer, Rýnsko- Hesensko, Nahe a Falcko.)
Charakteristika: Středně velké, husté hrozny. Žlutozelené, kulaté bobule střední velikosti se silnou slupkou. Odrůda středně raného rašení a ranou zralostí, odolná proti mrazům, citlivá na padlí a plíseň botrytis. Vhodná pro středně těžké a jílovité půdy. Při pozdním sběru působí botrytida na vytváření kvalitní, ušlechtilé plísně.
Víno: Vysoká koncentrace poskytuje vynikající sladké víno typu Ryzlink, velmi harmonické a elegantní s nízkou aciditou.

Orangetraube
Původ: Johann Philipp Bronner ji kolem roku 1840 vyšlechtil na Rýně mezi Rastattem a Speyrem ze selekce divoké révy Zaehhringia nobilis 
Oblast kultivace: Jedině v Rakousku v regionu Klosterneuburg.
Charakteristika: Malé kompaktní hrozny se žluto-zelenými, hnědě tečkovanými, kulatými bobulemi, malého formátu. Při vysokém dozrání sladce medové chuti s delikátním muškátem a aromatem pomerančových květů. Aromatická odrůda se středně rychlým vzrůstem a středně pozdním zráním, citlivá na plíseň botrytis , dobře odolná vůči mrazům
Víno: Se silným buketem a nízkou aciditou.

Ortega
Původ: Křížením odrůd Müller-Thurgau x Siegerebe v Bavorském Vinařském Institutu ve Würzburgu v roce 1948; autor Hans Breider z Alzey. Pojmenovaná k poctě španělského filozofa Josého Ortegy y Gasset.
Oblast kultivace: V Německu na ploše 1.200 ha, Rýnsko Hesensko (650 ha), Falcko (350 ha), Mosel-Saar-Ruwer (150 ha), Franky (50 ha), v Nahe (20 ha). Charakteristika: Středně velké, pyramidální, polokompaktní až kompaktní hrozny. Žluté, pevné bobule, středního formátu, sladké a aromatické chuti. Odrůda velmi rané zralosti je pozoruhodná, poněvadž hrozny mohou být použity jak jako stolní, tak k výrobě moštu ke zpracování „nových“ vín, dokonce při pozdní sklizni lze obdržet víno vysoké kvality. Dobrá odolnost proti mrazům a rané zrání je přednost, která může být využita pro pěstování stolního hroznového vína i mimo tradiční vinařské regiony.
Víno: Delikátně ovocné, kulaté, s nízkým obsahem kyselin, nebo v případě pozdního sběru likérové a aromatické.
Gastronomie: Jako aperitiv, nebo k dezertům či paštikám.

Osteiner
Původ: Křížením odrůd Rulandské bílé x Sylvánské zelené v roce 1929 ve Výzkumném ústavu v Geisenheimu (Německo); autor:H.Birk. Odrůda byla pokřtěna na počest geisenheimského mecenáše, knížete von Ostein.
Oblast kultivace: Většinou zkušební kultury v německých vinařských regionech (celkem na 4 ha)
Charakteristika: Středně veliké, kónické, široké, kompaktní hrozny. Žlutozelené, silně ojíněné, kulaté bobule s pevnou slupkou. Odrůda středního až rychlého růstu, odolná proti mrazům a nenáročná na kvalitu půdy.
Víno: Bílé, ovocné, s dlouhou výdrží při archivaci; acidita připomíná velké ryzlinky.
Gastronomie: Pstruh po mlynářsku na zeleném citronu.

Pais
Původ: Odrůda pravděpodobně dovezená v 16. století Španěly do Mexika. Zásluhou františkánských misionářů se rozšířila do Kalifornie a Mexika. Genetický původ není znám, snad ze semene.
- Criolla Chica (Argentina), Mission, Mission’s Grape, El Paso (Kalifornie), negra Corriente (Peru), Uva Pais (Chile).
Oblast kultivace: V Chile 51.500 ha, dále se pěstuje v Argentině, Kalifornii a v Mexiku.
Charakteristika: Velké až 25 cm dlouhé, kónické, rozvětvené, řídké hrozny. Červenofialové až červenomodré, žíhané, středně veliké, kulaté bobule. Odrůda velmi rychlého růstu, raného rašení s pozdním zráním. Na jihu Kalifornie najdeme 200 let staré keře o průměru kmene jako lidské tělo.Velmi citlivá na zimu a plísně; velmi produktivní.
Víno: Světle červené, lehké, s malou aciditou, rychle stárnoucí s madeirovou příchutí.

Pálava
Původ: Vyšlechtěna v padesátých letech 20. stol. inženýrem Veverkou ve šlechtitelských stanicích v Perné a Velkých Pavlovicích zkřížením odrůd Tramín červený a Müller-Thurgau.
Oblast kultivace: Mezi povolené odrůdy zapsána v roce 1977, pěstována jenom v ČR v poměrně malém rozsahu.
Charakteristika: Odrůda náročná na půdní podmínky. Nízká odolnost vůči chorobám. Středně velké kónické hrozny se šedočervenými bobulemi. Slupku mají pevnou, dužinu šťavnatou, kořenité, muškátové aroma.
Víno: Patří do skupiny výrazně aromatických vín s kořenitou příchutí. V dobrých ročnících má šanci poskytnout aromatické, vyvážené a bohaté víno.

Palomino Fino
Původ: Pravděpodobně v Andalusii. Říká se, že král Alfons X. pojmenoval odrůdu na počest jednoho ze svých rytířů.
-Alban, Listán, Blanco, Palomino (Španělsko), El Bayoud, Merseguera (Alžírsko), Fransdruif, White French (Jížní Afrika), Point Noir (Francie), Listao (Portugalsko).
Oblast kultivace: Celosvětově na ploše 60.000 ha, z čehož 28.000 ve Španělsku, hlavně v Andalusii v regionu Jerez, v Jižní Africe 19.000 ha. Dále se pěstuje v Portugalsku, Kalifornii, Alžírsku, Tunisku, Mexiku, Argentině a v Austrálii.
Charakteristika: Velké, kónické, nekompaktní hrozny. Středně velké, kulaté bobule, lehce ojíněné, zlatožluté a průsvitné. Odrůda rychlého růstu, pozdního zrání a vysoké produktivity. Jeden hrozen může vážit i 2 kg. Používá se často jako hroznové stolní víno. Dává přednost suchým a dobře osluněným terénům. Citlivá na padlí a mráz.
Víno: Odrůda je světově známá jako jediná k výrobě slavného „Jerez" (Sherry) Gastronomie: Aperitiv.

Parellada
Původ: Stará španělská odrůda z Katalánska.
- Montonega, Montonec, Martorella
Oblast kultivace: Jedině ve Španělsku, hlavně v Katalánsku na 10.390 ha.
Charakteristika: Kompaktní hrozny různé velikosti, velké, žlutozelené bobule neutrální chuti. Raná odrůda s velmi pozdním zráním, s významnou kumulací cukru. Dobře produktivní, citlivá na padlí  a plísně. Optimální zrání v 700 m nad mořem v regionu Penedes.
Víno: Jemné ovocnosti, elegantní, konzumuje se mladé. Zpracovává se také jako šumivé „Cava“, zcelováno s odrůdami Xarello a Le Macabeo.
Gastronomie: Aperitiv.

Periquita
Původ: Stará původní portugalská odrůda.
- Joao de Santerém, Castelao Frances, Trincadeira (Portugalsko).
Oblast kultivace: Jih Portugalska, jak na pobřeží oceánu tak ve vnitrozemí.
Charakteristika: Velké,rozvětvené hrozny, malé až střední kulaté bobule se silnou slupkou modročerné barvy, silně ojíněné s velmi světlou dužinou. Velmi výnosná a pozdní odrůda, vyžaduje suché klima a dává přednost písčitým půdám.
Víno: Mocné se silnou aciditou, mladé je drsné.Vyzrálé v láhvi rozvíjí plnost svého aroma, koncentrovanou ovocnou chuť a trvalé třísloviny.
Gastronomie: Divočák na jalovci.

Perle
Původ: Křížením odrůd Tramín červený x Müller-Thurgau v roce 1927; autor: Georg Scheu v Alzey.
- Perle von Alzey.
Oblast kultivace: V Německu na 200 ha, hlavně ve Francích.
Charakteristika: Forma keře připomíná Tramín, ale hrozny a bobule jsou trochu menší; bobule mají světle růžovou barvu.Víno vyzrává nepravidelně. Odrůda pozdního rašení, se středně raným zráním, je odolná vůči mrazům a vhodná pro drsnější klima.
Víno: Lehké, delikátní, měkké; příjemnější s trochou acidity.
Gastronomie: Citrusový salát se slávkami.